Doğal Afetler İnsan Yaşamını Nasıl Etkilemiştir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Doğal Afetler İnsan Yaşamını Nasıl Etkilemiştir ?

    0

Doğal Afetler  İnsan Yaşamını Nasıl Etkilemiştir ?

Deprem , sel , hortum , kuraklık , çığ , orman yangınları , heyelan , erozyon , kaya düşmesi , aşırı kar , don , tipi , fırtına ,  sis , yıldırım düşmesi , dolu gibi doğal afetler insan yaşamını olumsuz etkileyen felaketlerdir . Doğa afetlerin insan yaşamına şu gibi olumsuz etkileri vardır : Doğal afetler sonucunda insan kaybı yaşanır , mal kaybı yaşanır , mesken kaybı yaşanır , ulaşımda sorunlar yaşanır , haberleşmede sorunlar yaşanır . Mesela heyelanın yaşanması sonucunda heyalanın yaşandığı köy ya da beldelerde insanlar evlerini kaybedebilir ve bunların insanların günlük yaşamını kötü etkiler ve orada yaşayan insanlar hem maddi sorunlar , hem de manevi sorunlar yaşayabilir .

Bir deprem sonucunda  depremin yaşandığı yerde okul binaları zarar görebilir ve çocuklar okulun tekrar onarılması için  eğitime ara verilir ve bu da öğrencilerin eğitimini zamanında almamasına neden olabilir .

Sanayi bölgeleri şiddetli depremlerden ya da diğer doğal afetlerden zarar görebilir ve bu da ülke ekonomisine zarar verir . Kişiler sanayide çalışmaz ve iş gecikmeleri olur . Çığ sonucunda ulaşımda sorunlar yaşanır , haberleşmede sorunlar yaşanır . Heyelan soncunda insan hayatını kaybedebilir . Kısaca afetlerin doğurduğu sonuçlar şunlar olur :
- Toprak kaybı , insan kaybı , mesken kaybı , tarımsal ürün kaybı yaşanır . Ulaşım ve nakliyede aksamalar yaşanır . Haberleşmede aksamalar olur . Yol , köprü , tünel vb. hasar oluşur .  Ulaşım yapıları tahrip olur . İş yerinde hasarlar oluşur . Afetlerin dolaylı olumsuz etkileri ise şunlar olur :
* İşsizlik
* Ekonomik kayıplar
* Psikolojik Etki

* Salgın hastalıklar görülebilir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.