Devletimiz Eğitim Hakkından Yeterince Yararlanamayan Çocuklar İçin Ne Yapmaktadır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Devletimiz Eğitim Hakkından Yeterince Yararlanamayan Çocuklar İçin Ne Yapmaktadır ?

    0

Devletimiz Eğitim Hakkından Yeterince  Yararlanamayan Çocuklar İçin Ne Yapmaktadır ?

Devlet  tüm vatandaşlarına eşit davranmalı , özellikle de geleceğimiz olan ve eğitim olanaklarından iyi bir şekilde faydalanmayan çocuklar için her türlü imkanı sağlamalıdır . Devlet eğitim hakkından yeterince yararlanmayan çocukları düşünmekte ve çocukların faydasına olan  her türlü maddi ve manevi olanağı sağlamaya çalışmaktadır . Zaten bu sosyal devlet olmanın da özelliğidir . Yani eğitim hakkından yeterince faydalanamayan çocuklara devlet baba gerekli yardımı uzatmak zorundadır .

Yoksul olan ailelerin çocuklarına burslar sağlamaktadır . Maddi yetersizlikten dolayı okul masraflarını karşılamayan çocuklara her türlü kırtasiye yardımını yapmaktadır .  Çocukların ailelerine de yardım elini uzatmalı ve aile bireylerini de gerekli olan desteği sağlamalıdır .  Özel eğitime muhtaç olan kardeşlerimiz için de devlet her türlü yardımı sağlamakta ve bu kardeşlerimizin de eğitimden en iyi şekilde yararlanması için çalışmalar yapılmaktadır .


Yani özel eğitime muhtaç olan çocuklar için de gerekli olan tedbirler alınmalıdır. Devlet çeşitli eğitim kampanyaları düzenlemelidir. Çocukları okul sevgisi aşılamak için çeşitli ödüller konulmalıdır.  Devlet medya aracılığı ile  çocukların  eğitimden faydalanması için işbirliği yapmalı, çalışmalar düzenlemelidir. Herhangi bir rahatsızlığı sebebi ile dışarı çıkamayan evlatlarımız için özel eğitim verilmeli, özel öğretmenler tutulmalı ve onların da en iyi şekilde eğitimden faydalanması için çalışılmalıdır. Mesela  kimi köylerde öğretmen  çok az olmakta  ve çocuklar uzak yerlere servisle gitmek zorunda kalmaktadır. Devlet bu çocukların servis parasını ödemeli ya da köy okulları açılmalı ve çocukların kendi  köylerinde okuması sağlanmaya çalışılmalıdır. İnsanlarımız eğitim hakkında bilinçlendirilmeli, geleceğimizin daha parlak olması için çocuklarımızı okula göndermeli ve zengin iş adamlarından fakir olan çocuklara yardım kampanyaları düzenlemelidir.  Ulaşım engeli olan ve okula gidemeyen çocuklar için kötü olan yollar düzeltilmelidir. Devlet çocukların eğitimden daha iyi faydalanması için çeşitli toplantılar, konferanslar, sempozyumlar düzenlemekte ve eğitime duyarlılığı bu yolla artırmaya çalışmaktadır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.