Deprem riskinin en fazla ve en az olduğu yerler nerelerdir ? Sizin yaşadığınız yer hangi deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Deprem riskinin en fazla ve en az olduğu yerler nerelerdir ? Sizin yaşadığınız yer hangi deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır ?

    0

Deprem riskinin  en fazla  ve en az olduğu yerler nerelerdir ? Sizin yaşadığınız  yer hangi deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır ?

Ülkemizde deprem riskinin en fazla olduğu yerler şuralardır :
- Mardin çevresi
- Konya Ovası
- Tuz Gölünün güneyi
 - Karadeniz kıyıları
- Ergene Havzası
- Taşeli  Platosu
 Ülkemizde deprem riskinin en fazla olduğu yerler ise şuralardır:

Ülkemizde  birinci dereceden deprem alanları ise şunlardır:
- Kuzey  Anadolu Fay Kuşağı: ( KAF) :
Ülkemizin kuzey batısında Saros Körfezi'nden başlayarak  Marmara Denizi, Yalova, İzmit, Adapazarı, , Bolu, Kızılcahamam, Kurşunlu, Ilgaz, Tosya, Merzifon, Erbaa, Nikasar ve Erzincan'ı takip eden hattır.

- Batı Anadolu Fay Kuşağı (BAF):
 Ülkemizin Ege Bölgesi'nde Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes çöküntü ovaları boyunca  uzanan hatlardır. Denizli, Aydın, Uşak, Afyonkarahisara, Manisa, Kütahya, vardır.
- Güney Anadolu Fay Kuşağı: ( GAF):
İskenderun  Körfezi'nden başlayarak  Van'ın  doğusuna kadar  bir yay  gibi uzanan hattır. Antakya , Malatya, Elazığ, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman , Bitlis, Bingöl, gibi yerlerdir.
Benim yaşadığım yer  Yalova olduğu için burası da Kuzey Anadolu Fay Hattı kuşağında yer aldığı için yaşadığım yerde deprem görülme olasılığı yüksektir.
Ülkemiz Alp Himalaya Deprem  kuşağında bulunur. Gen ç oluşumlu bir ülke olduğu için  ülkemizin tamamına yakınında şiddetli deprem görülme ihtimali vardır. Bu yüzden geçmiş yıllarda   çok büyük depremler olmuş ve binlerce insan bu depremde hayatını kaybetmiştir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.