Çok Sıcak Ve Çok Soğuk İklim Bölgelerinde Yaşayan İnsanların Giysileriyle İklim Özellikleri Ararsında Nasıl Bir İlişki Vardır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Çok Sıcak Ve Çok Soğuk İklim Bölgelerinde Yaşayan İnsanların Giysileriyle İklim Özellikleri Ararsında Nasıl Bir İlişki Vardır ?

    1

 Çok  Sıcak Ve  Çok Soğuk İklim Bölgelerinde Yaşayan İnsanların Giysileriyle İklim Özellikleri Ararsında Nasıl Bir İlişki  Vardır ?

İklim koşulları  insanların giydiği  giysilere de doğrudan etki eden bir durumdur . Çok sıcak bölgelerde yaşayan insanlar daha  ince kıyafetler tercih ederler . Hava çok aşırı sıcak olduğu için kalın kıyafetlere ihtiyaç duymazlar . Özellikle de çöl  ikliminin hakim olduğu yerlerde insanlar genel olarak açık renkli ve daha ince kıyafetleri tercih ederler . 

Mesela  Suudi Arabistan'da yaşayan insanlar çok kalın  giysiler giymemekte , çünkü oranın sıcaklığı insanların  çok fazla kalın ve sıcak tutan kıyafetleri giymesine engel olur .


Çok soğuk bölgelerde yaşayan insanlar ise hava koşullarının sert ve  ayaz geçmesinden dolayı kalın kıyafetler giymektedir . Örneğin  Türkiye'de kış mevsimini geçiren insanlar   buranın iklim koşullarından dolayı yünlü ve kalın  kıyafetleri tercih ederler . Çünkü böyle ülkelerde  de insanlar soğuktan üşüdüğü için ince kıyafetleri tercih etmezler ve  kendilerini sıcak tutan kıyafetleri tercih ederler . Bu soğuk  bölgelerde yaşayan insanlar  lahana gibi kat kat giyinirler . Görüldüğü gibi iklim koşulları birçok şeyi etkilediği gibi  çok sıcak ve çok soğuk bölgelerde yaşayan insanların nasıl kıyafetler giyeceğine de etki etmektedir . Görüldüğü gibi  kimi insanlar sıcaktan korunmak için  daha ince giysiler giyerken , kimi insanlar ise soğuktan korunmak için daha kalın kıyafetler tercih eder . Yani iklim  insanların günlük hayatta nasıl kıyafet giyeceğine de etki etmektedir .

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.