Çok Geniş Sınırlara Sahip Olan Osmanlı Devleti Avrupa'yı Hangi Açılardan Etkilemiştir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Çok Geniş Sınırlara Sahip Olan Osmanlı Devleti Avrupa'yı Hangi Açılardan Etkilemiştir ?

    0

Çok  Geniş Sınırlara Sahip Olan Osmanlı Devleti Avrupa'yı Hangi Açılardan Etkilemiştir ?

Çok geniş sınırlara sahip olan  Osmanlı Devleti  farklı yönleri ile Avrupa'yı etkilemiştir . Geniş sınırlara sahip olunduğu için Osmanlı Devleti kısa zamanda büyümeye ve yükselmeye başlamış ve bir dünya devleti haline dönüşmüştür . Mesela 1453 Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethetmiştir . İstanbul'un fethinin sonucunda  uluslararası ticaret  yollarındaki Osmanlı egemenliği   güçlenmiştir . Bu da Avrupa'da Coğrafi Keşiflerin sürecini hızlandırmıştır .

İstanbul'daki bilim insanlarından kimileri  İtalya'ya gitmiş ve bu da  Rönesans hareketlerinin başlamasını sağlamıştır .


Osmanlı Devleti içinde farklı ulusları barındırdığı için  ve hoşgörülü bir yönetime sahip olduğu daha kolay yükselmiş ve bu özellikleri ile de Avrupa'yı etkilemiştir . Osmanlı Devleti İstanbul'u fethettiği için  Orta Çağ kapanmış , Yeni Çağ açılmıştır . Avrupalılar da Osmanlı Devleti'nin bu yükselme döneminde  Osmanlı'dan ilim ve fen anlamında yararlanmaya başlamışlardır . Avrupalı insanlar Osmanlı kültürüne merak salmış ve Osmanlı gibi olmaya çalışmışlardır . Çünkü Osmanlı Devleti kültürel anlamda da  siyasi anlamda da  sosyal ve ekonomik olarak da Avrupa'yı etkilemiştir . Çünkü Osmanlı Devleti büyük bir devlettir . İlim ve fenin geliştiği bir devlet olduğu için Avrupalılar da bundan etkilenmiştir . Ayrıca Osmanlı Devleti Avrupa'yı  şu açılardan da etkilemiştir : Yöresel yemekleri , gelenek ve görenekleri , kilim ve halı dokumacılığı , giyimi , sanatları , edebiyatı gibi alanlarda da etkilemiştir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.