Balkanlardaki Osmanlı eserlerinin korunması için neler yapılabilir ? Örnek veriniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Balkanlardaki Osmanlı eserlerinin korunması için neler yapılabilir ? Örnek veriniz .

    0

Balkanlardaki Osmanlı eserlerinin korunması için neler yapılabilir ? Örnek veriniz .

Koca bir devlet olan Osmanlı Devleti yaklaşık 600 yıl  ayakta durmuş ve büyük bir devlet olarak , büyük işler yapmış ve her gittiği bölgede de kalıcı olmak için oralara da tarihi eserler yaptırmıştır . Bu tarihi eserleri korumak ve bu tarihi eserlere sahip çıkmak ise biz Osmanlı torunlarına düşen manevi bir görevdir  . Osmanlı Devleti en fazla mimarı yapıtı Balkanlarda yapmıştır . Osmanlı Devleti Balkanlarda da hakimiyet sürdüğü için orada birçok eser bırakmıştır . Bu eserlerin korunması için bize düşen , yani Türkiye Cumhuriyeti'ne düşen görevler şunlar olmalıdır :
- Balkan ülkeleri ile irtibatımızı devam ettirmeli ve oradaki eserlerin bozulmaması için gerekli olan gayreti göstermeliyiz .
-  Kültürel ve tarihi değerlerimiz olan bu Osmanlı eserlerinin  önemini bilmeliyiz . Tarihi eserlerin ne kadar önemli olduğunun  insanlarda farkındalık yaratması için ülkeler bu konuda vatandaşlarına eğitim vermelidirler .
- Osmanlı Devleti döneminden kalan tarihi eserler sevdirilip, bu eserler ile ilgili Balkanlarda yaşayan halk bilgilendirilmelidir .
- Osmanlı eserleri tahrip edilmemeli, bir bahane bulup tahrip edenlere ise  gerekli olan en ağır cezalar verilmelidir .

- Osmanlı eserlerinin korunması için proje çalışmaları yapılmalıdır .
- Türkiye Büyük Millet Meclisi bu konu hakkında yeni çalışmalar yapmalıdır . Osmanlı Devleti bu ülkelerde dini, askeri, sosyal yönden birçok yapıt bırakmıştır. Bu yapıtlara sahip çıkılmalıdır .

- Akademisyenler, araştırmacılar, sanatçılar oraya gittiği zaman Osmanlı'dan kalan eserlerimiz hakkında orada yaşayan insanlara bilgi aktarmalıdırlar .
- Balkan ülkelerindeki tarihi eserlerimizden kimileri özgünlüğünü kaybetmiş olabilir. Bu eserlerimizin restore edilmesi sağlanmalı ve bunun için de Balkan Ülkeleri yöneticileri ile işbirliği içinde  hareket etmeliyiz.
- Oralarda bulunan tarihi eserler için yöneticilerimiz gerekli olan  maddiyatı sağlamalı, yani bir kısım ödenek de oradaki eserlerimizin, tarihimiz yaşatması için ayrılmalıdır.
- Balkan Ülkelerine giderek orada Türk rehberler olmalı ve o eserlerden bilgi öğrenmek isteyen turistlere geçmişimiz hakkında bilgi verilmeli ve tarihi eserlerin bizim için çok önemli olduğu anlatılmalıdır.
-  Oradaki tarihi eserlerimize zarar verenlere gerekli olan cezalar verilmelidir.
-   Tarihi eserlerin kıymetinin bilinmesi için bilinçli bireyler olmalıyız geçmişteki mirasa saygı duyulmalı ve bu miras sonsuza kadar yaşatmalıyız.

- Balkanlardaki eserlerimizden biraz örnek verelim: Muradiye Camii, Yeni Camii, Tekke Camii, Mostar Köprüsü, Sülayman Paşa Camii, Mustafa Paşa Köprüsü vb gibi Osmanlı'dan kalan bu önemli eserlerimiz vardır. Bunları korumalı ve bunlara en ufak bile bir zarar vermemesi için her türlü önlemi devlet olarak almalıyız.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.