Ata Sporlarımız İle İlgili Bir Yazı Yazınız - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ata Sporlarımız İle İlgili Bir Yazı Yazınız

    0

Ata Sporlarımız İle İlgili Bir Yazı Yazınız
 Ata sporları bizim  kültürümüzün birer ögeleridir . Atalarımızdan kalan belli başlı bu sporlar şunlardır :
 - Binicilik
- Okçuluk
- Kılıç Sporları
- Güreş
- Cirit belli başlı ata sporlarımız arasında yer alır . Şimdi sırası ile bunlar hakkında bilgi verelim .

1) Binicilik : Türklerde atın yeri çok başkadır . Çünkü at hem ulaşım aracı olarak kullanılmakta , hem savaşlarda kullanılmakta ve daha farklı faydaları olmaktaydı. Bunun için at çok önemliydi . Türkler eski zamanlardan beri atı çok amaçlı olarak kullanmış ve ata karşı büyük bir sevgi duymuşlardır .

Çünkü Türkler için at her şey demekti . At Türkler için kutsal sayılmış ve ona saygınlık kazandırılmıştır . Türkler ayrıca atın derisinden de faydalanmışlar ,  lezzetli gördüğü taylardan kesip dilediğince de yemişlerdir . Türkler ata binerek uzun yollar aşmışlar , büyük savaşlar kazanmışlar ve böylece Türklerin teşkilatçı yapısı da güçlenmiştir . At üzerinde oldukları için daha da güçlü olmuşlar ve iyi bir binici olmuşlardır. Bunun için Türkler atı baş tacı yapmışlardır .
1) Okçuluk:
Türkler teşkilatlı bir millet oldukları için okçuluğa da çok önem vermişler ve daha küçücük yaşlardaki çocuklarına bile at üzerinde ok atmayı ve hedefini tam vurmayı öğretmişlerdir . Türkler için yay ve ok egemenlik sembolüdür aynı zamanda . Tahtında oturan Hakan elinde ok ve yay tutardı . Ok ve yaya Türklerin inanç dünyasını da etkilemiştir . Her gittiği yerlere oklarını ve yaylarını götürmüşler ve bu sayede kendilerini de dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korumuşlardır .
3) Kılıç Sporları:
 Kılıç da Türkler için çok önemli bir savaş aletidir . Türkler her gittiği yere at üzerinde gider ve yanlarında kılıçları da olurdu . Kılıç da Türkler tarafından kutsal bir eşya olarak kabul edilmiştir . Çünkü yapılan bu değerli kılıçlar sayesinde nice savaşlar yapılmış ve nice başarılara imza atılmıştır . Kılıcın kalitelisi de demircilik ile uğraşan Türkler tarafından yapılmıştır . Türkler kılıcı saldırı aracı olarak kullanmışlardır . Türkler kılıç yapımında çok usta bir millet oldukları için savaşlarda da çok büyük başarılara imza atmışlardır .

4) Güreşçilik: Güreş de en eski ata sporlarımızdan biridir . Güreş de Türkler için çok önemli bir spor dalıydı . Çetin doğa koşullarında mücadele etmek ve gücünü denemek , karşılıklı güreş yapmak Türkler için çok önemliydi . Güreş yapma aynı zaman da gücün de göstergesiydi . Türkler kuvvete, güce önem verdikleri için güreşi de çok önemsemişlerdir . İlk başlarda boğuşma şeklinde olan güreş daha sonraları belli kurallara bağlanmıştır . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.