Anadolu'da Kurulan İlk Türk Beylikleri İle İlgili Bir Araştırma Yaparak Bu Beyliklerin Anadolu'nun Türkleşmesi ve İmarına Katkıları Hakkında Elde Ettiğiniz Bilgileri Yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Anadolu'da Kurulan İlk Türk Beylikleri İle İlgili Bir Araştırma Yaparak Bu Beyliklerin Anadolu'nun Türkleşmesi ve İmarına Katkıları Hakkında Elde Ettiğiniz Bilgileri Yazınız .

    0

Anadolu'da Kurulan İlk Türk Beylikleri  İle İlgili Bir Araştırma Yaparak   Bu Beyliklerin  Anadolu'nun Türkleşmesi ve  İmarına Katkıları  Hakkında Elde Ettiğiniz  Bilgileri  Yazınız .

*Danişmentliler:  Danişmentliler Danişment Ahmet Gazi tarafından kurulmuş olup,  Anadolu Selçuklu Devleti'ni en çok uğraştıran beylik olmuştur.  Tokat, Sivas ve Amasya dolaylarında kurulmuş olan bir beyliktir. Merkezi Sivas'tır.Haçlılara karşı  Eskişehir'de Anadolu Selçuklu Devleti ile beraber mücadele etmişlerdir. Anadolu'nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında büyük rol oynamışlardır. Kendi adına para bastıran ilk Danişmend hükümdarı  Ahmet Gazi olmuştur.  Anadolu'nun ilk  medresesi olan Tokat Yağıbasan Medresesi, Danişmentliler tarafından  inşa edilmiş bir medresedir. Ayrıca Kayseri'de de Ulu Cami'yi inşa etmişlerdir.


* Saltuklular:  Anadolu'da kurulan ilk Türk beyliğidir. Ebu Kasım Saltuk Bey tarafından kuruldu. Danişmendliler ile birlikte Haçlılara karşı  mücadele etmişlerdir.   Mama Hatun  Türbesi, Ulu Cami, Tepsi Minare, Üç Kümbetler ve Kale Camii Saltuklulardan kalan  en önemli eserlerdir.

* Mengücekler:  Mengücek Gazi tarafından   Erzincan, Kemah ve Divriği dolaylarında kurulmuştur. Mengüceklerden kalma en önemli eser ise Diviriği  Külliyesi, cami ve Darüşşifası ile   Günümüze kadar  kalmış olan önemli bir eserdir. Ayrıca Divriği Külliyesi  Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

* Artuklular: Artuk Bey tarafından kurulmuştur. Batman, Diyarbakır  ve Mardin dolaylarında kurulmuş olan bir devlettir. Artuklardan kalma en önemli eserler şunlardır:
 Malabadi Köprüsü,  Devetabanı  Geçidi, Hüsamiye Medresesi, Hatuniye Medresesi, Koçhisar Ulu Cami,  Şehidiye Medresesi,  Mesudiye Medresesi,  Marufiye Medresesi, Semanın Medresesi yer alır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.