Wilson İlkeleri Neden Yenilen Devletlerin Yararına Maddeler İçeriyor ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Wilson İlkeleri Neden Yenilen Devletlerin Yararına Maddeler İçeriyor ?

    0

Wilson İlkeleri  Neden  Yenilen  Devletlerin Yararına  Maddeler İçeriyor ?

Wilson İlkeleri yenilen devletlerin  çıkarlarını gözetmiştir . Amerika Birleşik Devletleri'nin  yenilen devletlerin çıkarlarını korumasının sebebi şudur :  Amerika Birleşik Devletleri  Avrupa'nın  daha fazla güçlenecek olmasından duyduğu rahatsızlıktan dolayı  yenilen devletlerin de çıkarını gözetmiştir . Diğer bir sebep ise şudur :  Dengeli bir barş ortamı sağlayarak kalıcı barışın olmasını sağlamak istemiştir .

Not : Wilson İlkeleri ile ile ilgili önemli bir bilgi :
Wilson İlkeleri  Kurtuluş Savaşı'nın  uluslarası  alandaki yasal dayanağı  olarak görülmüştür . Wilson İlkeleri Türklere çoğunlukta olduğu yerlerde kendilerini idare etme  hakkı tanımıştır .

Bu nedenledir ki  Milli Mücadeleye yararlı olan cemiyetler , Anadolu'da Türk nüfusunun çoğunlukta olduğunu kanıtlamaya çalışmışlardır . Misaki Milli'de referandum yapılması benimsenmiştir . Wilson ilkelerinin insanca maddeler içermesi  Anadolu'da Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı  bir sempatinin de oluşmasını sağlamıştır . Refet Bele , Halide Edip Adıvar gibi düşünürler , yurtseverler de Wilson İlkeleri Cemiyeti içinde aktif olarak çalışmışlardır .
Not: Amerika Birleşik Devletleri'nin Birinci Dünya Savaşı'na girmesi ile şunlar olmuştur :
*  Wilson ilkeleri yayımlanmıştır .
* Savaş daha geniş bir alana yayılmıştır .
* Savaşın bitiş süreci hız kazanmıştır .
* Savaşta İtilaf Devletleri lehine güç artmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.