Ülkemizin genç beyinleri , bilim insanları neden ülkemizde kalmak yerine Avrupa - Amerika gibi yerlerde çalışmaktadırlar ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ülkemizin genç beyinleri , bilim insanları neden ülkemizde kalmak yerine Avrupa - Amerika gibi yerlerde çalışmaktadırlar ?

    0

Ülkemizin genç beyinleri , bilim insanları neden ülkemizde kalmak yerine Avrupa - Amerika gibi yerlerde çalışmaktadırlar ? 

Ülkemizde kendini bilime vermiş , bilim yolunda ilerlemek için çok çalışan değerli  bilim insanları ne yazık ki başka ülkelere beyin göçü olarak gitmek zorunda kalmaktadır . Bunun nedenleri ise şunlardır : Ülkemizde bu bilim insanlarına yeteri kadar ilgi gösterilmediği için , verilen maaşlar yeterli olmadığı için ,

yapacakları bilimsel çalışmalar için gerekli olan teknolojik aletler  ülkemizde olmadığı ve daha bir çok imkansızlık nedeni ile ülkemizin genç beyinleri , bilim insanları Türkiye'de kalmak yerine daha gelişmiş olan Amerika  Birleşik Devletleri , Avrupa gibi yerlere gitmektedir .

Oysa ülke olarak bu bilim insanlarına gereken kıymet verilse gerekli harcamalar bir kenara bırakılıp bilim insanları için gerekli olan  maddi ve manevi olanaklar sağlansa kendi ülkemizdeki bu genç beyinler  burada kalacak ve ülkesini geliştirip , kalkındırmak için bir şeyler yapma gereksinimi duyacaktır .  Gelişmiş ülkelere giden bilim insanları o ülkeleri de daha da kalkındırmakta ve oraya yerleşip yaşamlarını orada devam ettirmektedirler . Bunun için ülke yöneticileri bilim insanları için gerekli olanakları yaratmalı ve her türlü hizmeti vererek bilim insanlarının kendi ülkesinde kalmaları sağlanmalıdır .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.