Ülkemizdeki Tarım Sektöründe Çalışan Nüfusun Bazı Ülkelerden Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ülkemizdeki Tarım Sektöründe Çalışan Nüfusun Bazı Ülkelerden Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir ?

    0

Ülkemizdeki Tarım Sektöründe Çalışan Nüfusun Bazı Ülkelerden Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir ?

Türkiye'de tarım sektöründe çalışan nüfusun bazı ülkelerden fazla olmasının sebepleri şunlardır:
 Ülkemizde tarım topraklarından faydalanma bazı ülkelere göre daha fazladır . Çünkü ülkemiz toprakları tarım için elverişli olan topraklardır . İklim ve yer şekilleri topraklardan daha fazla yararlanmamıza sebep olmaktadır . Ülkemizde nüfusun önemli bir kesimi geçimini tarımdan sağlamaktadır .

Tarım bizlerin temel geçim kaynağı olduğu için , temel besin maddeleri gereksinimimiz giderdiği için , Türkiye'de  birçok sanayi kolunun ham maddesi tarımdan sağlandığı için ülkemizdeki tarım sektöründe çalışan nüfus  bazı ülkelerden daha fazladır .

Hatta bazı illerden tarım alanı daha verimli olan topraklara örneğin ; Çukurova'ya mevsimlik göçler yaşanmakta ve insanlar tarımı bir geçim kaynağı olarak da görmektedirler . Yükselti ve engebe az olduğu için tarım faaliyetleri  ülkemizde en fazla  en gelişmiş bölgemiz olan Marmara Bölgesi'nde yapılmaktadır . Ülkemizde dört  mevsim aynı yaşandığı için , dört mevsim belirgin olarak yaşandığı için toprakların tarım açısından önemi de fazla olmaktadır .
Ülkemizde dört mevsim yaşandığı için bu durum tarım ürünlerinin de çeşitli olmasını sağlar . Örneğin ; yazın kiraz , karpuz, kaysı, erik gibi meyveler yerken, kışın ise mandalina, portakal, nar gibi yiyecekler yemekteyiz. Ülkemiz her na kadar çok gelişmiş bir ülke olmayıp , gelişmekte olan bir ülke de olsa tarım yönünden şanslı bir ülkedir. Başka ülkelerde  yer şekilleri ve iklim tarıma uygun olmadığı için orada tarım sektöründe çalışan nüfus az olabilir. 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.