Ülkemiz sınırları içerisinde istediğimiz yerlere seyehat edip, yerleşme hakkımız vardır. Bunun nedenleri neler olabilir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ülkemiz sınırları içerisinde istediğimiz yerlere seyehat edip, yerleşme hakkımız vardır. Bunun nedenleri neler olabilir ?

    0

Ülkemiz sınırları içerisinde istediğimiz yerlere seyehat edip, yerleşme hakkımız vardır. Bunun nedenleri neler olabilir ?

Ülkemiz sınırları içerisinde istediğimiz yerlere seyehat edip yerleşme hakkımız vardır . Çünkü bu hak bize anayasa tarafından verilmiş olup anayasa tarafından da koruma altına alınmış olan bir hakkımızdır . Yerleşme ve özgürce seyahat hakkı temel hak ve ödevler içinde kişi hak ve ödevlerimiz içinde yer alan haklarımızdan biridir . İstediğimiz yere istediğimiz gibi gidebilir , eğlenebilir  ve işlerimizi halledebiliriz .  Ülkemiz sınırları içinde hukuk kurallarına uygun davranırsak istediğimiz yerlere gidebilir , kalabilir , tatil yapabiliriz . Çünkü bu bizim en doğal haklarımızdan bir tanesidir . Çünkü herkes yerleşme ve seyahat özgürlüğüne sahiptir . Yerleşme ve seyahat özgürlüğü ancak şu koşullarda kısıtlanabilir ya da sınırlanabilir :

- Suç işlenmesini engelllemek
- Sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak

- Sağlıklı ve düzenli şehirleşmeyi ( kentleşmeyi )  gerçekleştirmek
- Son olarak da kamu mallarını korumak amacı ile yerleşme ve seyahat etme özgürlüğü sınırlandırılabilir .
Seyahat özgürlüğü ise suç soruşturma ve kovuşturması nedeni ile  suç işlenmesini önlemek  amaçları ile kıstlanabilir .

- 2001 anayasa değişikliği ile  vatandaşın yurt dışına çıkma özgürlüğü , vatandaşlık ödevi ya da  ceza soruşturması  veya kovuşturması nedeni le de sınırlanabilir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.