Ülkelerde Nitelikli İnsanlar Olması İçin Ne Yapılmalı ? Nedenleri İle Birlikte Yazar mısınız ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ülkelerde Nitelikli İnsanlar Olması İçin Ne Yapılmalı ? Nedenleri İle Birlikte Yazar mısınız ?

    0

Ülkelerde Nitelikli İnsanlar Olması İçin Ne Yapılmalı ? Nedenleri İle Birlikte Yazar mısınız ?

Ülkeler nitelikli bireyler yetiştirmek için şunları yapmalıdır :
- Nitelikli insanların artması için bilimsel gelişmelere ayak uydurulmalı , nitelikli insanların rahatça işlerini yapabilmeleri için gerekli olan imkanlar sağlanmalı ve bu nitelikli insanların başka bir ülkeye beyin göçü olarak gitmesi  bu şekilde önlenmelidir .
- Nitelikli insanlar yetiştirmek için özgür düşünce ortamı , özgür bilimsel ortam oluşturulmalıdır .
- Nitelikli insan  olması için  devlet gerekli olan her türlü desteği bu insanlara sağlamalıdır .

- Nitelikli insanlara gerekli ilgi ve alaka gösterilmeli ve onların çalışmalarında gereksinim duyacağı teknolojik aletler ülkede bulunmalı yoksa başka ülkelerden getirtilmelidir .

- İlim ve fen yolunda ilerlenmeli , icat ve buluşlar yapan bilim adamlarının maddi ve manevi sıkıntılar yaşamaması için bu bilim insanlarına gerekli olan ve geçimlerini sağlamak için hak ettiği ücret verilmelidir .
- Devlet yöneticileri nitelikli insan yetişmesi için hiçbir bilim insanın siyasi görüşüne bakmadan hepsine eşit düzeyde gerekli olan imkanları sağlamalıdır .
- Nitelikli insanın artması için  rüşvet ve iltimasla değil hakkaniyetle bir işe alım olmalı , üst düzey devlet yöneticileri hak etmeyen kişilere hak etmediği işler vermemeli , kendi yakınlarına torpil yapmamalıdırlar .
- Nitelikli insanın artması için milletler kültürüne sahip çıkmalı , dilini korumalı , kültürel ögelerini bilmelidir.

- Nitelikli insanların olması için tarihten ders alınmalı , ülkelerim kalkınması ve gelişmesi için nitelikli insanlar yetiştirilmeli ve onlara gerekli olan değer verilmelidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.