Türkiye'de nüfusun en yoğun olduğu 5 il ve nüfus yoğunluğunun nedenleri , Türkiye'de nüfusun en seyrek olduğu 5 il ve nüfusun seyrek olmasının nedenleri nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Türkiye'de nüfusun en yoğun olduğu 5 il ve nüfus yoğunluğunun nedenleri , Türkiye'de nüfusun en seyrek olduğu 5 il ve nüfusun seyrek olmasının nedenleri nelerdir ?

    0

Türkiye'de nüfusun en yoğun olduğu 5 il ve nüfus yoğunluğunun nedenleri , Türkiye'de nüfusun en seyrek olduğu 5 il ve nüfusun seyrek olmasının nedenleri nelerdir ?

A) Ülkemizde nüfusun yoğun olduğu 5  il  :
- İstanbul: İstanbul'da nüfusun yoğun olmasının sebepleri şunlardır:  İkliminin yaşamaya ekverişli olması, doğal ve tarihi güzelliklerinin olması, sanayi yönünden gelişmiş bir il olması,ulaşım olanaklarının gelişmiş olması  eğitim, kaliteli eğitim verilmesi, kaliteli üniversitelerin olması, turizmin gelişmiş olması sağlık hizmetlerinin gelişmiş olması gibi sebeplerden dolayı İstanbul'da nüfus yoğunluğu gfazladır .
- Ankara: Ankara'da nüfus yoğunluğunun fazla olmasının sebepleri şunlardır: Sanayinin gelişmiş olması, ulaşım olanaklarının gelişmiş olması, Başkent olması, kaliteli üniversitelerin olması, ülke yönetiminin merkezi gibi nedenlerden dolayı Ankara'da nüfus yoğunluğu fazladır.

- İzmir: İkliminin elverişli olması, sanayinin gelişmiş olması, turizmin gelişmiş olması, ticaret ve ulaşımın gelişmiş olması  gibi nedenlerden dolayı İzmir'de nüfus yoğunluğu fazladır.

- Konya: Mevlana şehri olması yani dini turizminin olması, ulaşım olanaklarının elverişli olması, sanayinin  tarımın gelişmiş olması, üniversite şehri olması,  ekonominin gelişmiş olması gibi nedenlerden dolayı Konya'da nüfus yoğunluğu fazladır.
- Bursa: İklim olanaklarının elverişli olması, sanayinin gelişmiş olması, verimli topraklara sahip olması, turizm şehri olması , eğitim , sağlık hizmetlerinin gelişmiş olması gibi nedenlerden dolayı Bursa'da nüfus yoğunluğu fazladır.
B) Nüfus yoğunluğu az olan 5 ilimiz  ve nedenleri :
Tunceli: Tarıma elverişli toprakların olmaması, İş alanlarının olmaması yani işsizlik, Bölücü örgütlerin olması ve orada yaşayan halkın korkudan orayı terk etmesi ve başka şehirlere göç etmesi, meraların fazla olmaması gibi nedenlerden dolayı Tunceli'de nüfus yoğunluğu azdır.
- Sivas:  İklim koşullarının elverişli olmaması,  ulaşım ın gelişmemiş olması, başka şehirlere göç olması,dağlık olması,sanayinin fazla gelişmemiş olmaması, turizmin fazla gelişmemiş olması gibi nedenlerden dolayı Sivas'ta nüfus yoğunluğu azdır.
-  Ardahan: İklim koşullarının elverişli olmaması, eğitim , sağlık alanında fazla gelişmemiş olması, ulaşım olanaklarının elverişsizliği
- Bayburt: Sanayisi gelişmemiştir, iş olanakları fazla yoktur , ulaşım elverişli değildir gibi nedenlerden dolyı burada da nüfus yoğunluğu azdır.

- Gümüşhane: İş imkanlarının olmaması, eğitim alanında fazla gelişmemiş olması, doğum oranının az olması, tarım alanlarında gelişmemiş olması gibi nedenlerdir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.