Türk Kültürüne İlişkin Yapılacak Bir Araştırmada Seyahatnamelerden Nasıl Yararlanabiliriz ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Türk Kültürüne İlişkin Yapılacak Bir Araştırmada Seyahatnamelerden Nasıl Yararlanabiliriz ?

    1

Türk Kültürüne İlişkin Yapılacak Bir Araştırmada Seyahatnamelerden Nasıl Yararlanabiliriz ?

Seyahatnameler gezi kitaplarıdır . Türk Kültürü'ne ilişkin yapılacak bir araştırmada Seyehatnamelerden  şu şekilde faydalanılır.  Başka memleketlere giden gezgin kimseler gittiği yerlerin gelenek , görenekleri hakkında fikir sahibi olur , gezdiği yerlerin örf veadetleri hakkında bilgi sahibi olur , kültürü hakkında bilgi sahibi olur ve seyahatnamele sayesinde  tüm bunlar günümüze kadar gelmektedir . Örneğin Evliya Çelebi gezip gördüğü şehirler hakkında bilgi sahibi olmakta ve bu da Türk Kültürüne katkı sağlamaktadır .

İstanbul ile ilgili araştırmalar yapmakta ve buraların tarihi yerleri ile ilgili bilgiler edinmekte, İstanbul'un fethi hakkında, kuşatılması hakkında  birçok şey öğrenmekte ve bunlarıda seyahatnamasine yazıp insanların bilgilenmesi için kitap haline getirmekte ve kültürümüze  çok fayda sağlamaktadır .


Yine İstanbul'u gezerken orada  geçmişte yapılmış olan camiler, türbeler, konak ve kervansaraylar, imarethaneler, hamamlar, tekke ve türbeleri görmekte buraların kaç yılında yapıldığını , kimler tarafından nasıl şartlarda yapıldığını araştırmakta ve bunları Seyahatnamesine aktarıp Türk insanın geçmişini bilmesi için çeşitli  yazılar yazmakta ve böylece Türk Kültürüne fayda sağlamaktadır. Gezip gördüğü yerlerin yöresel yemekleri hakkında  bilgiler edinmekte, yöresel halk oyunları ile ilgili bilgiler edinmekte, dini inanışlarını uygulama biçimlerini  izlemekte ve bunları bir kitapta toplayıp  zengin bir kültür ortamı sağlamaktadır. Yani insan ile ilgili olan, insanın yapmış olduğu faaliyetleri incelemektedir. Gezip görülen yerler hakkında izlenim edinirken şunlara da yer verilir . Türküler, halk şiirleri,maniler, masallar, geleneksel düğünler ve eğlenceler,  komşuluk ilişkileri, sanat ile ilgili etkinlikler, toplumsal davranışlar gibi birçok konular seyahatnamelere yazılıp bunların günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır ve bu şekilde Türk kültürüne katkı sağlamış, bu seyahatnameleri okuyan gençlerimiz, yetişkinlerimiz daha çok bilgi sahibi olmuş ve daha çok kültürel farklılıkları öğrenmiştir .

1 yorum:
Write yorum
  1. Çook Teşekkürler çok işime yaradı :)

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.