Televizyon Aile İçi İletişimi Nasıl Etkiler ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Televizyon Aile İçi İletişimi Nasıl Etkiler ?

    0

Televizyon Aile İçi İletişimi Nasıl Etkiler ?

Kitle iletişim araçlarından en yaygın olanlarından bir tanesi de bilindiği gibi evlerimizdeki , iş yerlerimizdeki televizyonlarımızdır .  Televizyonun hayatımıza girmesi ile  hayatımızda bazı değişiklikler meydana gelmiştir . Hem olumlu yönde sonuçlar olmuş , hem de olumsuz yönde sonuçlar olmuştur . Televizyondan gündemde olan olayları , ülkemiz ve dünyada olan haberlerin ne olduğunu öğrenmekteyiz . Televizyonun her evde olması ile birlikte aile ilşkilerinde de farklı durumlar yaşanmıştır .

Özellikle de çocuklar ve gençlerin televizyona gereğinden fazla vakit harcaması ve saatlerini bu küçük kutunun karşısında geçirmeleri onların sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır . 


Oyun çağında olan çocukla dışarıda oyun oynaması gerekirken bunun  yerine televizyon başında vaktini geçirmekte ve bu da küçücük çocuklarda bağımlılık yaratmakta ve televizyonun başından hiç kalkmak istememektedirler . Bazen anne ve balar bile birbirlerini dinlememekte ve dinliyor gibi yapmaktadır . İşte televizyon aile içi iletişime ve etkileşime verilen önemi azaltmıştır . Eskisi gibi insanlar birbirine misafirliğe gidip gelmemekte onun yerine işten gelir gelmez soluğu televizyon başında almaktadırlar . İşte tüm bunlar da hem topluma hem de aile içi iletişime zarar vermekte  ve insanlarımız asosyal olmaya başlamaktadır . Sadece asosyal olunmakla kalınmayıp saatlerce televizyon karşısında kalmak insan sağlığını da olumsuz etkiler . Daha sağlıklı ailelerin oluşması için , daha sağlıklı nesillerin yetişmesi için aile bireyleri çocuklarına kısıtlı olarak televizyon izlettirmeli ve zamanını işe yarayan şeylere harcamaları için çocukları ile birlikte kaliteli vakit geçirmeye dikkat etmelidirler .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.