Tarih Biliminde Kaynaklar Niçin Önemlidir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Tarih Biliminde Kaynaklar Niçin Önemlidir ?

    0

Tarih Biliminde Kaynaklar Niçin Önemlidir ?

Tarih , geçmişte yaşanan olayları neden sonuç ilişkisi içerisinde , kronolojik bir sıraya koyarak anlatan ve kaynaklara dayanan bir bilim dalıdır . Tarih bilimi tüm insanlığın ve özelde de bir milletin hafızasıdır . Bu hafızanın sağlıklı olabilmesi için de mutlaka kaynaklara dayandırılmış olması gerekmektedir .

Tarih , milletlerin geçmişlerini ve geleceklerini son derece yakından ilgilendirdiği için mümkün olduğu kadar kaynakların nesnel ve doğru olması gerekir .

Mesela Ermeniler tarafından "Tehcir" kanunu ve devamındaki gelişmeler soykırım olarak nitelendirilmektedir . Ancak kaynakların açılması teklifine yanaşmamaktadırlar . Çünkü kaynaklar ve istatistiksel veriler bu yalanın ortaya çıkmasına neden olacaktır . İşte bu örnekte de olduğu gibi tarih biliminde kaynakların olması yalnızca geçmişimizin aydınlatılmasını değil , geleceğimize dair tehlikelerin de ortadan kalkmasına sebep olmaktadır .


Bu yüzden tarih bilimi kaynaklara dayanmak zorundadır . Eğer böyle olmazsa her millet kendini haklı çıkarma adına yazdığı uydurma senaryoları tarih olarak kabul ettirmeye çalışır . Tarihin objektif olması ve her milletin hak ettiği yeri alabilmesi için tarihi gerçeklerin kaynaklarla ifade edilmesi zorunludur. 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.