Savaşlarının Olmasının Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Savaşlarının Olmasının Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir ?

    0

Savaşlarının Olmasının Nedenleri  Ve Sonuçları Nelerdir ?

Savaşların olmasının sebepleri şunlardır :
Kimi ülkeler  savaşı istemezken kimi ülkeler ise aç gözlü olup başka milletlerin , başka ülkelerin toprak bütünlüğüne zarar vermek istemekte ve başka ülkelerin sınırlarını işgal etmek istemektedirler . Bitmek bilmeyen hırslar , daha çok pay alma düşüncesi ,  geçmişten gelen gizli emeller ,  başka ülkelerin  iç işlerine karışarak o ülkeyi bölme isteği , terör örgütlerine , bölücü örgütlere destek vermek , nükleer silahlar ile güç gösterme düşüncesi ve bu şekilde başka ülkelere göz dağı vermek ve daha çok yer kazanma isteği  elindekiler ile yetinmeyi bilmeme gibi nedenlerden dolayı dünyada savaşlar çıkmaktadır .

Savaşların sonucunda birçok yıkımlar meydana gelmektedir .
- İnsan kaybı yaşanır . Milyonlarca insan hayatını kaybeder .

-  İşgal edilen ülkelerde çeşitli tahribatlar meydana gelir ve bu da ülke ekonomisine çok büyük zararlar verir .
- Savaşların sonucunda bağımsızlık kaybedilirse başka bir ülkenin boyunduruğu altına girilmek zorunda kalınır .
- Toprak bütünlüğü bozulur, parçalanır .
- Kimyasal silahlar kullanılırsa milyonlarca canlı bundan zarar görür ve kimyasal saldırıların izi yıllarca sürebilir ve çeşitli salgın hastalıklar ortaya çıkabilir .
- Savaşlar insanlığa hiçbir zaman barış , huzur ve mutluluk getirmez , çocuklar ölür , yaşlılar ölür, kimi insanlar ağır yaralı olarak engelli bir şekilde yaşam mücadelesi verir ve daha bir sürü olumsuz sonuçlar doğurur . Bundan dolayı en kötü barış en iyi savaştan her zaman daha iyidir .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.