Pirinç (çeltik) Yetiştiriciliği neden sulak alanlarda yapılıyor ? Bölge iklimi ile pirinç yetiştiriciliği arasında nasıl bir ilişki kurabilirsiniz ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Pirinç (çeltik) Yetiştiriciliği neden sulak alanlarda yapılıyor ? Bölge iklimi ile pirinç yetiştiriciliği arasında nasıl bir ilişki kurabilirsiniz ?

    0

Pirinç (çeltik)  Yetiştiriciliği neden sulak alanlarda yapılıyor ? Bölge iklimi ile pirinç yetiştiriciliği arasında  nasıl bir ilişki kurabilirsiniz ?

Kabuğundan ayrılmamış pirince çeltik denir . Çeltik kök sistemi bol ve temiz su ister . Bu sebeple ülkemizde pirinç ya da diğer adı ile çeltik  özellikle vadi tabanlarında ve sulamanın geliştiği ve su tutmaya uygun olan tava denen arazilerin  olduğu yerlerde yetişmektedir . Ergene Havzası , Akdeniz , Karadeniz  ve Ege'deki akarsu boylarında üretimi yapılır .

Pirinç su isteyen bir tarım ürünüdür ve bol su ile yetişmektedir. Bundan dolayı pirinç sulak alanlarda yetiştirilmektedir.


Bölge iklimi pirinç yetiştiriciliğine uygun olmazsa o bölgede pirinç yetişmez .  Pirincin dünya ülkeleri içinde en çok Doğu ve Güneydoğu Asya'da üretilip tüketilen bir tarım ürüdür . Pirinç yaklaşık üç milyar insanın  temek besin kaynağıdır . Su içinde yetiştirilen bir tarım ürünüdür . Genellikle bataklık alanlarda  sıtma hastalığı riskini artırdığı için  yerleşim yerlerinden uzak olan alanlarda pirinç yetiştirilmektedir . Üretiminde Çin birinci sırada , Hindistan ise ikinci sırada yer almaktadır . Dünyada pirinç üretimi  buğday üretimine yakın olmasına  rağmen  dünya ticaretinde  önemli bir rol oynamaz . Bunun sebei ise  üretildiği yerde tüketilmesidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.