Nene Hatunun Milli Mücadeledeki Önemi Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Nene Hatunun Milli Mücadeledeki Önemi Nedir ?

    0

Nene Hatunun Milli Mücadeledeki Önemi Nedir ?

Nene Hatun denilince akla ilk gelen şey onun Milli Mücadelede'ki  kahramanlığı , vatanı için yaptığı fedakarlıklardır . O bir milli mücadele kahramanı , unutulmayacak , gelecek kuşaklara da öğretilmesi gereken yiğit bir Anadolu kadınıdır . Nene Hatun  Osmanlı - Rus Savaşı esnasında  Erzurum'da Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca mücadele eden bir  değerdir . Adını tarihe yazdıran Nene Hatun   Milli Mücadeleye ise  küçük yaştaki kızı ve oğlunu evde bırakarak gitmiştir ve çocuklarını bile düşünmemiş,  önce vatan demiştir .

Nene Hatun yapılan zulümlere karşı tepkisiz kalmamış üç yaşındaki çocuğunu evde bırakıp savaşa katılmıştır . '' Seni bana Allah verdi , ben de seni ona emanet ediyorum '' demiştir . Rus askerleri  Aziziye Tabyası'na saldırıyor , yayılım ateşleri açıyordu . Erzurum insanı ise bunlara aldırmıyor öleceğini bile bile düşmanla çarpışmaya gidiyor ve   vatanı için fedakarlık yapıyordu . Rus ordularının teçhizatı güçlüydü ve insanlarımız öldürüyordu . Her ne kadar güçlü olsalar da bizim insanımız  evden çıkarken eline geçeni almış  , taş , sopa ne bulduysa bunlar ile Rus askerlerine saldırmıştı .   İnsanımızın bu kararlılığı karşısında , yılmayışı karşında Rus askerleri dayanamamış ve birçok Rus askeri de öldürülmüş ve Aziziye Tabyası düşmana teslim edilmemiştir . Daha sonra yaralı olan vatandaşlarımızın tedavisine başlanmış  , Nene Hatun da yaralı olduğu halde bu kahraman kadın kendi yarasını hiçe sayarark diğer yaralıların tedavisi için uğraşmaya başlamıştır .

Cepheye silah taşımış , yaralı olanlara hemşirelik yapmış bu değerli insan Rus ordusunu Erzurum'dan püskürtene kadar diğer Erzurumlu , vatansever insanlar ile mücadele etmiş ve adını tarihe yazdırmıştır . 1857 yılında doğan Nene Hatun 1955 yılında ise hayata gözlerini yummuştur .Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.