Neden Cumhuriyet'i Tercih Ediyoruz ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Neden Cumhuriyet'i Tercih Ediyoruz ?

    0

Neden Cumhuriyet'i Tercih Ediyoruz ?

Cumhuriyet ile yönetilen ülkelerde başa gelen kimseler Saltanat sistemindeki gibi soya bağlı olmadığı için , başa gelen kişi ya da kişiler seçimle geldiği için yani halkın egemen olduğu bir seçim sistemi olduğu için , demokrasi olduğu için , özgürlük olduğu için ,  baskıcı yönetimler , dikta yönetimler olmadığı için elbette Cumhuriyet'i tercih ediyoruz . Çünkü hiçbir yönetim biçimi Cumhuriyet gibi olamaz . Çünkü Cumhuriyet insana ve görüşlerine değer veren , insan haklarını , kadın haklarını , çocuk haklarını ön planda tutan , özgür bireylerin yetişmesini sağlayan bir yönetim biçimi olduğu için tabiki de  Cumhuriyet'i seçiyoruz.

Cumhuriyet'in olduğu yerde yaşam vardır , yaşamın anlamı vardır , çünkü hür irade ön planda ve insanlara herhangi bir anlamda zulüm , baskı ve zorlama gibi gericilikler yoktur . Mustafa Kemal'in cumhuriyete verdiği önemi  de şu sözler ile anlatabiliriz :

''Milletin saltanat ve hakimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.''
'' Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister''
'' Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz.''
''Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacak fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır''.
''Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum.''
'' Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.''
''Cumhuriyeti,ve onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Bunu yüreklere yerleştirmek için elverişli olan hiçbir durumu kaçırmayınız.'' İşte tüm bunlardan dolayı Yaşasın Cumhuriyet'', Yaşasın Demokrasi'' .   Nurlar içinde uyusun o güzel insan Mustafa Kemal Atatürk .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.