Müzelerin Tarihi Eserlerin Korunmasındaki Önemi Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Müzelerin Tarihi Eserlerin Korunmasındaki Önemi Nedir ?

    0

Müzelerin Tarihi Eserlerin Korunmasındaki Önemi  Nedir ?

Müzeler tarihi eserlerin korunması ve gelecek kuşakların da bu eserleri görmesini  sağlaması bakımından çok önemli bir yere sahiptir . Müzedeki tarihi eserler sayesinde  milletler kendi tarihlerinin geçmişte kullandığı araç ve gereçler hakkında bilgi sahibi olur . Geçmiş yıllarında savaş zamanlarında kullanılan kılıçlar , oklar vb.  gibi   bize müzeler sayesinde  tarihimizi görsel olarak yaşatmayı sağlar .

Müzeye konan tarihi eserler sayesinde  milletimiz milli değerlerine daha çok sahip çıkmak için onları korumaya çalışır .


Kimi ülkelerden gelip tarih eseri kaçakçılığı yapmaya çalışanlar  tarihi eserlerin müzede güvenli bir şekilde korunmasından dolayı böyle bir kaçakçılığa girişemez ve tarihi eserlerimizi alıp yurt dışına kaçıramazlar . Bunun için de müzeler çok önemlidir . Müzeciliğimizin   modern anlamda ele alınması ilk olarak  Osman Hamdi Bey tarafından  sağlanmıştır . Osman Hamdi Bey  yabancıların yaptığı kazılarda  ortaya çıkan eserlerin yurt dışına  kaçırılmasını engellemeyi yasaklamak amacı ile tüzük hazırlığı oluşturmuştur . Böylece  batılı ülkeler  Osmanlı topraklarından  tarihi eserlerimizi  kendi ülkelerine götürememiştir . Ayrıca müzeler tarihi eserlerin  kaydedilmesi ,  nem ve rutubetten  uzak ve sağlıklı bir biçimde  kalması için ,  onarılması için  çok önemli bir yere sahiptir . Bunların yapılması için de  İstanbul Arkeoloji Müzesi açılarak tarihi eserlerin korunması ve günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.