Mustafa Kemal'in mandacılığa niçin karşı çıktığını ve dış yardımların hangi koşullarla kabul edilebileceğine dair görüşleri nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Mustafa Kemal'in mandacılığa niçin karşı çıktığını ve dış yardımların hangi koşullarla kabul edilebileceğine dair görüşleri nelerdir ?

    1

Mustafa Kemal'in mandacılığa niçin karşı çıktığını ve dış yardımların hangi koşullarla kabul edilebileceğine dair görüşleri nelerdir ?

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal tam bağımsızlığı savunduğu için manda ve himayeye karşı çıkmıştır .  Bağımsızlık anlayışına uygun olduğu için tam bağımsızlık savunulmuştur . Manda ve himayeyi savunan kesime karşı tavır alınmıştır . Manda ve himaye konusunun ilk olarak  tartışıldığı ve reddedildiği  yer  Erzurum Kongresi olmuştur . Yine Sivas Kongresinde de manda ve himaye kabul olunamaz hükümlerine yer verilmiştir ve tam bağımsızlık anlayışı savunulmuştur .

Manda ve himaye Sivas Kongresi'nde kesin  olarak reddedilmiştir . Manda ve himaye altında olmak zaten bizim milletimize de yakışmazdı .

Çünkü Türkler çok eskiden beri bağımsızlığına düşkün olan bir millet olduğu için başka bir ülkenin egemenliği altında olmayı istememişlerdir . Bunun en güzel örneğini Kürşad İsyanını gösterebiliriz . Bundan dolayı biz de bize emanet edilen bu toprakları koruyalım ve hiçbir ülkenin egemenliği altına girmeyelim , ülkemizde özgürce yaşayalım .
 Mustafa Kemal dış yardımların ancak şu koşulda alınmasını savunmuştur :

 İnsani ve çağdaş amaçlar taşıyan , ülkemizi ele geçirme arzusu  olmayan devletlerin , milletlerin  ekonomik yardımları kabul edilir denilmiştir . Yani Ülkemize zarar vermek istemeyen , bağımsızlığımıza saygılı olan devletlerin yardımı kabul olunur denmiştir .

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.