Mustafa Kemal'in İşgallere Karşı Tutumunu '' Geldikleri gibi giderler ''sözünden Hareketle değerlendiriniz - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Mustafa Kemal'in İşgallere Karşı Tutumunu '' Geldikleri gibi giderler ''sözünden Hareketle değerlendiriniz

    0

 Mustafa Kemal'in İşgallere Karşı Tutumunu '' Geldikleri gibi giderler ''sözünden Hareketle değerlendiriniz

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal  Mondros Ateşkes Antlaşması'na uygun davranmadığı için , İtilaf Devletleri'nin baskısı ile  hükumet tarafından görevden alınmış ve  derhal İstabul'a çağrılmıştır . Mustafa Kemal İstanbul'da  demirlenmiş  düşman gemilerini görünce '' geldikleri gibi giderler '' demiştir . Bu  sözü ile Mustafa Kemal düşman kuvvetlerine ülkeyi teslim etmeyeceğini , kararlılıkla  Milli Mücadeleyi yürüttüğünü ve İtilaf Devletleri'nin bu işte başarılı olamayacağını söylemek istemiştir .

İtilaf Kuvvetlerinden korkmamış ve  İstanbul'da  bulunduğu  süre içinde Kazım Karabekir , İsmet Paşa ve  Ali Fuat gibi askeri yetkililer ile görüşmüş ve ülkenin kurtuluşu için  çeşitli arayışlara girmiştir .

Mustafa Kemal bu sözü ile büyük bir cesaret örneği göstermiştir . Hiç bir kuvvetten çekinmeden , korkmadan bu sözü açık yüreklilik ile söylemiştir .  Mustafa Kemal Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandığında şunu söylemiştir :

 Saltanat ve Hilafet makamında oturan Vahdettin... ,  şahsını ve bir de tahtını  koruyabileceğini hayat ettiği... Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki  hükumet aciz , haysiyetsiz ve korkak . Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte  kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı...  Ordunun elinden silahları  ve cephanesi alınmış ve alınmakta... sözünü söylemiştir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.