Mondros Ateşkes Antlaşması'nın Önemi Nedir? Yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Mondros Ateşkes Antlaşması'nın Önemi Nedir? Yazınız .

    0

Mondros Ateşkes Antlaşması'nın Önemi Nedir? Yazınız .

Mondros Ateşkes Antlaşmasının önemi şudur :
- Osmanlı Devleti bu ağır antlaşma ile dünyada soyutlanmak istenmiştir .
- Milli bağımsızlığa doğrudan ters olan bir antlaşmadır .
- İstanbul  işgal tehditi altına girmiştir .
- İtilaf Devletleri Mondros Ateşkes Antlaşmasına koyduğu maddeler ile  Boğazlardan geçiş ve  Karadeniz' e çıkış sırasında  askeri bir problem ile karşılaşmak istememişlerdir .

- Mondros Ateşkes antlaşması ile  Osmanlı ülkesinde eğer bir direniş ortaya çıkarsa İtilaf Devletleri bu direnişi ortadan kaldırmaya çalışmıştır . İtilaf Devletleri işgali problemsiz bir şekilde çözmeye çalışmışlardır .

- Osmanlı Devleti'nin deniz gücü etkisiz hale getirilmek istenmiştir .
- Stratejik nokta kavramının içi boş bırakılmış , böylece İtilaf Devletleri Anadolu'nun işgaline zemin hazırlamak istemişlerdir . Doğu Anadolu'da bir Ermenistan Devleti kurulması amaçlanmıştır ve daha birçok amaçları bulunmaktadır .

Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanmasından sonra  Türk halkı  Kuvayımilliye adı ile silahlı direniş örgütleri kurmuştur . Müdafaa-yı Hukuk ve Reddi İlhak adı ile sivil direniş örgütleri kurulmuştur . Miting ve protesto gösterileri yapılmıştır . Bu mitinglerden en önemlisi de Halide Edip Adıvar'ın Sultan Ahmet Mitingi'dir . Mustafa Kemal İstanbul'da demirlenmiş düşman gemilerini görünce ise ''Geldikleri gibi giderler '' cümlesini söylemiştir .

Mondros Ateşkes Antlaşması  Amiral Carltrope ile Rauf Orbay arasında 30 Ekim 1918 yılında Agememnon zırhlısında imzalanmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.