Mondros Ateşkes Antlaşması Sonrasında Başlayan İşgaller Karşısında Osmanlı Yönetiminin Tutumu Nasıl Olmuştur ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Mondros Ateşkes Antlaşması Sonrasında Başlayan İşgaller Karşısında Osmanlı Yönetiminin Tutumu Nasıl Olmuştur ?

    0

Mondros Ateşkes Antlaşması Sonrasında Başlayan İşgaller Karşısında  Osmanlı Yönetiminin Tutumu Nasıl Olmuştur ?

Bu dönemde padişah olan Vahdettin  kız kardeşi  Mediha Sultan'ın eşi olan Damat Ferit Paşa'ya Hükümet kurma görevini vermişti ve Damat Ferit'e güveniyordu . Damat Ferit Paşa İtilaf Devletleri'nin güdümünde onların verdiği siparişleri yerine getiriyordu . Ülke git gide elden gitmek üzereydi . Acımasızca işgaller yapılıyor ve Damat Ferit Paşa da buna göz yumuyordu .

Damat Ferit Hükümeti döneminde  Rauf Orbay , Kara Vasıf ve Ahmet  Ağaoğlu'nun bulunduğu 144 kişi  Malta'ya sürgün edilmiştir .

Hürriyet ve İtilaf Fırkası yönetimde her geçen gün güç kazamaya devam ediyordu . Damat Ferit Paşa Hükümeti sırtını işgalcilere ve hükümdara dayamış ve bu şekilde otoritesini kurmuştu .


İstanbul Hükümeti  Mondros Ateşkes Antlaşması'na karşı  halkta tepki oluşmasını engellemek amacı ile , hükümet otoritesini güçlendirmek amacı ile '' Heyetinasiha'yı ( Öğüt kurulları) oluşturularak halka gönderilmiştir . Hürriyet ve İtilaf Fırkası İttihat ve Terakkicilere karşı gösterdiği cesaretli tutumu İtilaf Devletletine karşı gösterememiştir ve onların karşısında  sessiz kalmış , yapılan işgallere karşısında suskun kalmıştır ve milleti korumaktan aciz bir hükümet olmuştur .  Mustafa Kemal ise İstanbul'da demirlenen düşman gemilerini görünce '' Geldikleri gibi giderler '' diyerek İstanbul Hükümeti gibi işgallere tepkisi kalmamış ve cesaretini , güvenini , kararlılığını ortaya koymuştur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.