Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları İle İlgili Bir Araştırma Yapınız ve Bunların Ortak Özelliklerini Yazınız

Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları İle İlgili Bir Araştırma Yapınız ve Bunların Ortak Özelliklerini Yazınız

Milli Mücadele döneminde kadınlarımız  eve çekilip bir köşeye oturmak yerine cephede savaşmayı tercih etmiş , kadın erkek demeden bu dönemde yurdu kurtarmak için mücadele edilmiş ve Milli Mücadele büyük zorluklar ve fedakarlıklar sayesinde kazanılmıştır . Milli Mücadeledeki  kadın kahramanlarımız şunlardır :

* Kara Fatma ( Fatma Seher Hanım):  Kara Fatma Erzurumlu Yusuf Ağa adında birinin kızı olarak bilinir. Eşi de bir binbaşıydı. Milli Mücadele yıllarında evladı ile birlikte görev almış ve düşmanla çarpışmıştır. Milli Mücadele yıllarında Adana, Tire, Sarayköy, Nazilli , Afyon- Karahisar, Dinar gibi yerlerde asker olarak görevine devam etmiştir. Cumhuriyet ilan edildikten sonra Madalya ile ödüllendirilmiş kahramanlarımızdan biridir.
* Şerife Bacı: Şerife Bacı da kağnısı ile cephane taşımıştır. Çocuğu ile birlikte milli mücadeleye hizmet etmek için çalışırken donarak hayatını kaybetmiştir. Milli Mücadele için kendisini ve çocuğunu feda etmekten çekinmemiştir.
* Binbaşı Ayşe: Kadın kahramanlarımızdan bir diğer olan Kahraman Binbaşı Ayşe Hanım ise İzmir'in işgaline karşı çıkmıştır, bu işgale engel olmak için silahla katılan kahramanımızdır. Yunan askerleri İzmir'e egemen olmuş, Binbaşı Ayşe'de daha sonra çete kurmuş, daha sonra çetesi ile birlikte Köpekçi Nuri Çetesi'ne katılmıştır. Aydın Muharebesi'nden sonra da Milli Mücadeleye katılmıştır ve Milli Mücadele'de vatan savunmasına devam etmiştir.
* Halide Edip Adıvar : Milli Mücadelenin başlangıç yıllarında her ne kadar Wilson ilkeleri Cemiyeti'nde yer alsa da daha sonra milli mücadelenin önemini anlayıp milli mücadele tarafına geçmiştir . Kadınları örgütleyip onlara vatansever konuşmalar yapmış ve davasından vazgeçmeden yoluna devam etmiştir . Yaptığı bir konuşmada şunları söylemiştir : Bu konuşmayı 19 Mayıs 1919 yılında Fatih Mitingi'nde yapmıştır . Onun yanında yer alan diğer kadın kahramanlarımızdan  Asri Kadınlar Cemiyeti üyelerinden olan Naciye Hanım da vardır . Bir diğer kahraman kadınımız Meliha hanım, gibi kadın kahramanlarımız da bu yolda , vatan yolunda, millet yolunda davasına devam etmiştir . Fransızca öğretmeni olan Zeliha Hanım da vardır .
“Müslümanlar, Türkler! Türk ve Müslüman bugün en kara gününü yaşıyor. Gece, karanlık bir gece.. Fakat insanın hayatında sabahı olmayan gece yoktur. Yarın bu korkunç geceyi yırtıp, parlak bir sabah yaratacağız.” Diyerek  Milli Mücadeleyi kazanacağımıza inanmışlar ve yollarına hiç durmadan devam etmişlerdir.
*Meliha Hanım ise Milli Mücadele dönemi sırasında halkı örgütlemek için, bu yola davet etmek için şunları söylemiştir:
“Vatanımızı kurtarmak için yaşayacağız; kuvvetle iman ediyoruz ki, büyük Allah’ımıza sığınarak, cebr ile alınan bir hak elbette iade edilecektir” diyerek Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağının, başarılı olacağının sinyallerini vbermiştir, büyük bir inanca  sahip olmuşlardır bu kahraman kadınlarımız.
*Yine Halide Edip Adıvar ve  Müfide Ferit Milli Mücadele yılları döneminde İrade-i Milliye Gazetesi ve Hakimiyet-i Milliye Gazetesi'nde İnsanına milli mücadele ruhunu aşılamak için bu çeşitli yazılar yazmış ve bu uğurda yapılması gerekenleri yaptıkları fedakarlıklar ile göstermişlerdir. Diğer kadın kahramanlarımıza devam edelim. Bunlar şunlardır:
* Asker Saime: Saime Hanım  Kadıköy Mitinginde Milli Mücadele ile ilgili konuşma yaptığı için tutuklama emir çıkarılmış kadın kahramanlarımızdan biridir. Tutuklama emri çıkınca Anadolu'ya geçmiş ve Milli Mücadele'ye katılmıştır. Batı Cephesi'nde önemli görevler almış ve önemli hizmetlerde bulunmuştur. Savaş sırasında yaralı olduğu halde bunu belli etmeden savaşmaya devam etmiş kahramanlarımızdan biridir. Yaptığı bu görevlerden dolyı kendisine asker Saime denilmiştir. Adı ise Münevver Saime'dir. Şu sözü söylemiştir ve işgal kuvvetleri tarafından bu söz üzerine tutuklanmıştır.
söylemek isterim. Evet, açık söylüyorum kardeşlerim. Aldatıcı kaynakların yazdıkları haberlere inanmayın. Bizim tamamiyet-i mülkiyemizi muhafaza edecekler. Fakat, hangi hudut dahilinde? Bu tasrih edilmedikçe Türkiye’de sulh mümkün olmayacaktır. Ben bu kanaatteyim. İsyan etmeyecek bir Türk kalbi de tanımıyorum.'' Demiştir.

* Tayyar Rahime: Güney Cephesi'nde gönüllü olarak komutanlık yapmış bir kadın kahramınımızdır. Fransızlara karşı mücadele ederken askerlerde bir yavaşlama olmuştur bunun üzerine Tayyar Rahime askerlerimize şevk vermek için şu sözü söylemiştir:
Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olduğunuz halde yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz? Diyerek onlara cesaret vermiştir.
* Kılavuz Hatice: Adana- Pozantı'da Fransızlara karşı başarılı mücadelelerde bulunmuştur. Fransızları dar köşeye sıkıştırmış ve onları Türk askerlerinin ateş hattına sokmuştur. Bu olaydan sonra da Klavuz Hatice olarak anılmıştır.
Gördesli Makbule: Daha yeni evli olan  Makbule hanım Milli Mücadeleye katılmıştır. Yunan kuvvetlerine karşı çatışmalarda yer almıştır. Bir çatışma esansında diğer askerleri cesaretlendirmek için başından vurularak şehit olmuş örnek kadın kahramanlarımızdandır.
* Nezahat Onbaşı: Çanakkale Savaşı'nda görev almıştır. Babasının yanında muharebeye katılmıştır ve 12 yaşında kendisine onbaşı rütbesi verilmiştir.


Not: Milli Mücadele yıllarında kadın kahramanlarımız işgal kuvvetlerinden korkmamış, kanının son damlasına kadar düşman kuvvetleri ile çarpışmıştır. İçinde vatan sevdası, vatan aşkı, millet aşkı olan bu kahraman askerlerimiz Milli Mücadeleyi kazanacaklarına gönülden inanmışlar ve bunun için de hiç bir zorluk karşısında yılmadan yollarına devam etmişlerdir. İşgal kuvvetlerine teslim olmayacaklarını söyledikleri sözler ile belirtmişler  diğer kadınlarımıza hem de erkeklerimize örnek olmuşlardır bu kahraman, yiğit ve asil kadınlarımız. 

19 yorum

 1. Harikaaaaa müthiş

  YanıtlaSil
 2. Harikaaaaa müthiş

  YanıtlaSil
 3. sağolun bu arada tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun

  YanıtlaSil
 4. Çooooookkk ama çok güzel sağolun

  YanıtlaSil
 5. Çooooook güzel sağolun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öğretmen ödev verdi bize ben nasıl yapçam bunları tek tek deftere yazcaz tırreyk

   Sil
 6. öğretmen ödev verdi hepsini yazıyorum deftere çok uzun

  YanıtlaSil
 7. Yok böyle bir site çok beyendim 👍👍👍👍👍👍

  YanıtlaSil
 8. abı cok zor hepsını yazcam hoca dedı

  YanıtlaSil
 9. nene hatun neden burada yok

  YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top