Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

    0

Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:
- İlk olarak birey kendi kişiliğini iyi bir şekilde tanımalıdır . Kendini iyi bir şekilde tanımayan birey meslek seçiminde zorlanabilir . Meslek seçimine karar verecek olan birey kişilik özelliklerini bilerek ona göre hareket eder . Kişiseçeceği mesleğe göre  sabırlı olmalı , dilini etkili ve güzel kullanabilmeli , mücadeleci olmalı , ikna kabiliyeti olmalı , yönetici ruhu olmalı , insanları sevmeli  gibi  bir ya da birden fazla özelliklere sahip olmalıdır .

- Kişi yeteneklerinin neler olduğunu bilmelidir : Yeteneğinin ne olduğunu bilen birey hangi mesleği seçeceğine daha iyi karar verir .

Örneğin öğrencileri seviyor onları koşulsuz kabul ediyorsa , dilini güzel kullanıyor ve dersi iyi anlatıyorsa öğretmen olmayı ister . Ya da psikomotor becerilerde iyi ise sanayide usta olur . El becerisi varsa , kandan korkmuyorsa doktor olabilir ve daha birçok şey … Kişi hem yeteneği olduğu hem de ilgi duyduğu bir mesleği seçerse hayattan daha çok zevk alır ve doyum sağlar .
- Kişinin ilgi alanlarının ne olduğu belirlenmelidir : Kişi ilgi duyduğu , sevdiği mesleği yapmak ister ancak yukaruda bahsettiğim gibi kişi hem ilgi duyduğu hem de yetenekli olduğu mesleği tercih etmelidir .
- Kişi  meslekler hakkında bilgi sahibi olmalı ve araştırmalıdır . Öğretmenlerinden ,  büyüklerinden meslekler hakkında bilgi almalıdır .

- Kişi kendine uygun olan mesleği seçmeli ve o mesleğe yerleşerek hayatını devam ettirmelidir . Kendine uygun olan mesleği seçen kişi amacına da ulaşmış olur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.