Meridyen Nedir? Özellikleri Nelerdir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Meridyen Nedir? Özellikleri Nelerdir?

    0

Meridyen Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bir kutup noktasından  başka bir kutup noktasına geçtiği varsayılan  yarım çemberlere meridyen denir . Merdiyenler birer derecelik aralıklarla çizilir ve kutup noktalarında birleşir .
Meridyenlerin özellikleri  şunlardır:
- Başlangıç meridyeni olarak  İngiltere'deki Greenwich Gözlemevi'nden  geçen  meridyen kabul edilir. Ve 0 derece ile gösterilir .
-  Meridyenler pareleleri dik keser. Başlangıç meridyeninin  180  doğu 180  batısında olmak üzere toplamda 360 tane meridyen bulunur. Başlangıç meridyenin doğusunda yer alan meridyenlere Doğu Meridyenleri denir. Başlangıç meridyeninin batısında yer alan meridyenlere ise Batı Meridyenleri denir.

Not: Eğer bir meridyenin bulunduğu yarım küre ifade edilmemişse, meridyen rakamları doğuya doğru artıyorsa  doğu yarım kürede, batıya doğru artıyorsa batı yarım kürede yer alır.

- Bütün meridyenlerin boyları  bir kutuptan diğer kutba  kadar olduğu için  biribirine eşittirler.
- Bir meridyeni 10 dereceye tamamlayan meridyene o meridyenin antimeridyeni denir. Örnek olarak:  20 derece doğu meridyeninin anti meridyeni 160 derece  batı meridyenidir. 80 derece batı meridyeninin antimeridyeni ise 100 derece doğu meridyenidir.
- Ardışık iki   meridyen  arasındaki mesafe  Ekvator'da 111 km'dir. Bu mesafe kutuplara doğru gidildikçe azalır ve kutup noktasında  o metre olur.

- 180 Doğu ve 180 Batı meridyenleri çakıştıkları için aynı meridyendir ve Başlangıç meridyeninin  antimeridyenidir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.