Kurtuluş Savaşı'nın Başarıya Ulaşmasında Kamuoyu Araçlarının Önemi Nedir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kurtuluş Savaşı'nın Başarıya Ulaşmasında Kamuoyu Araçlarının Önemi Nedir?

    0

Kurtuluş Savaşı'nın Başarıya Ulaşmasında Kamuoyu Araçlarının  Önemi Nedir?

Kurtuluş Savaşı'nın başarıya ulaşmasında  kamuoyu araçları çok büyük bir rol üstlenmiştir . Çıkarılan gazeteler ile halk Kurtuluş Savaşı hakkında bilgilendirilmiş , yapılan haksız ve zalim işgallere karşı  Türk Milleti vatanına sahip çıkmak için milli mücadele ruhu içinde hareket etmiş ve vatan toprakları düşmana teslim edilmemiştir . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk  kurtuluş mücadelesini bölgesel olmaktan çıkarıp ulusal hale getirmek için çeşitli  çalışmalar yapmış , kongreler düzenlemiş ve halk basın yayın yolu ile bilgilendirilmeye ve bilinçlendirilmeye çalışmıştır .

Ülkemizin bağımsızlığına ancak milli irade ile kavuşacağına inanmış ve  bu nedenle kamuoyu oluşturulmuştur .


Genelgeler ile kongreler ile , basın - yayın araçları ile milletimiz uyandırılmaya başlamış ve vatanına ve  topraklarına sahip çıkmaya başlamıştır . Bunda da basın yayın araçlarının  katkısı çok olmuştur . Basın  yayın araçları sayesinde halkımız milli mücadeleye ortak edilmeye başlamıştır . Milli  Mücadele yıllarında basına çok önem verilmiş ve çeşitli gazeteler kurulmuş , ajanslar kurulmuştur . Minber Gazetesi, İrade-i Milliye ve Hakimiyet-i Milliye gazeteleri çıkarılmıştır . Milli mücadeleye engel olmak için  ,  milli mücadeleyi karalamak için düşmanlara karşı halkı bilinçlendirme gayreti ile de Anadolu Ajansı kurulmuştur . Propaganda Komisyonu oluşturularak  milletvekilleri halkı bilinçlendirmek için  propaganda faaliyetlerinde bulunmuştur . Milli Mücadele için halkı  bilinçlendirmek için  , içeride ve dışarıda kamuoyu oluşturmak için  , Anadolu'da yerel basını güçlendirmek için Matbuat ve İstihbarat  Umum Müdürlüğü kurulmuştur . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.