Kitle İletişim Araçlarının Yararları ve Zararları - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kitle İletişim Araçlarının Yararları ve Zararları

    0

Kitle İletişim Araçlarının Yararları ve Zararları

Televizyon , radyo , bilgisayar , cep telefonları , faks , gazete , posta gibi iletişim araçları kitle iletişim araçları arasında yer alır .
Kitle iletişim araçlarının yararları şunlardır :
- Kitle iletişim araçları amacına uygun olarak  doğru kullanıldığı zaman kişiye fayda sağlar , kişiyi çeşitli konular hakkında fikir sahibi eder .
- Kişi yakın çevresi ve uzak çevresinde olan olaylardan haberdar olur . Yani güncel konulara duyarlı olur ve bilgili olur .

- Kitle iletişim araçlarını doğru kullanmak kişide eleştirel düşünme becerisini , gözlem becerisini geliştirir .
- Eğitici  ve öğretci bilgiler ile kişi yeni şeyler öğrenir .

- Bilgiye ulaşma daha kolay yoldan olur .
- Farklı toplumların kültürleri hakkında bilgi sahibi oluruz .
Kitle İletişim Araçlarının zararları şunlardır :
- Amacına uygun ve doğru bir şekilde kullanılmadığı zaman kişiye zarar verir . Örneğin saatlerce telefonda konuşmak , internetin başından kalkmamak ve saatlerce facebookta durmak , sürekli gelen bildirimlere bakmak gibi . Bu fazla olursa insan sağlığına olumsuz etki eder ve fiziksel ve ruhsal sorunlar ortaya çıkar .
- Kitle iletişim araçlarına bağlı kalarak yaşamak kişiyi sosyal ortamından uzaklaştırır ve  kişinin kendi içine kapanmasına neden olur .
- Amaca uygun kullanılmadığı zaman vakit kaybına neden olur .

- Bağımlılık yaratır ve özellikle de çocuklar da ve gençler de kimi sosyal sorunlara yol açar ve fiziki sorunlara da neden olur ve bu da şiddeti artırabilir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.