İnsanların İlgi ve Yeteneklerinin Farklı Oluşunun Toplum Yaşamına Katkısı Nasıl Olabilir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İnsanların İlgi ve Yeteneklerinin Farklı Oluşunun Toplum Yaşamına Katkısı Nasıl Olabilir ?

    0

İnsanların İlgi ve Yeteneklerinin Farklı Oluşunun Toplum Yaşamına Katkısı Nasıl Olabilir ?

İnsanların kimi yetenekleri doğuştan olur . İnsan bu yeteneklerini geliştirerek daha da profesyonelleşir . İnsanların ilgileri zamanla  , görerek , yaşayarak şekillenir . Toplumda her insan aynı işe ilgi duyup aynı işi yapsaydı o zaman diğer işlerin bir önemi kalmaz ve toplumsal ilerleme ve toplumsal kalkınma yaşanmazdı . Örneğin herkesin öğretmen olduğunu düşünün . Diğer meslek dalları olmasa öğretmenliğin tek başına bir anlamı olmazdı . Düşünesenize çiftçi olmasa tarım ürünleri yetiştirilmez ve bizler de bundan faydalanamazdık . Ya da doktor olmasa hasta olanlara kim bakardı .

İnsanların hastalıktan hayatını kaybedebilirdi . Ya da diğer bir örnek verecek olursak lokantalar olmasa çalışan insanlar yemek bulma sıkıntısı çekerler gibi daha birçok örnek verebiliriz .


Yüce Allah herkese farklı yetenekler verdiği için toplum da bu farklı yeteneklerin hizmetleri ile gelişir ve insanlar gereksinimlerini gidermeye çalışır .  Sadece bir meslek dalının olması insanların tüm gereksinimlerini yerine getirmez . Çünkü tüm meslek dalları aktif olmalıdır ve hayattaki çoğu gereksinimlerimiz yerine gelmiş olsun . Kimimiz sayısal zeka yönünden , kimimiz sözel zeka yönünden , kimimiz psikomotor beceri yönünden daha iyi olabiliriz veya kimimiz de çoklu zekaya sahip olabiliriz . Yani her birinden az da olsa farklı zeka türlerine sahip olabiliriz fakat bir alanda her zaman kendimizi daha iyi gösterebiliriz . Toplumda ne kadar çok farklı yetenekler olursa toplumlar o kadar çok ilerler ve ihtiyaçlar o kadar karşılanır . Bunun için ilgi ve yeteneklerin farklı olması topluma her zaman katkı sağlar ve olumlu sonuçlar doğrurur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.