Hukuk Kurallarına Uymak Neden Önemlidir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Hukuk Kurallarına Uymak Neden Önemlidir ?

    0

Hukuk Kurallarına  Uymak Neden Önemlidir ?

Bireylerin toplum içindeki davranışlarını  düzenleyen , devlet gücü ile desteklenen ve maddi bir yaptırımı olan kurallara hukuk kuralları denilir . Bir toplumda düzenin sağlanması için , hak ve adaletin olması için , eşitliğin sağlanması için , insan hak ve özgürlüklerinin korunması için ve toplumda çözülmenin olmaması için hukuk kurallarına uymak gereklidir . Hukuk kuralları olmasa insanlar kendi başına göre hareket eder ve belli bir düzen olmadığı için güçlü olan güçsüz olanı ezer , hakkını yer .

İnsanlar çalışmak istemezler ve kuralsızlık olduğu için birçok olumsuz sonuçlar ortaya çıkar .  Hukuk kuralları  toplumdaki tüm insanlar için geçerlidir yani geneldir , bireylere hukuki güvence sağlamaktadır .


Hukuk kuralları objektif olduğu için yani taraf tutmadığı için hukuk kurallarına uymak son derece önemlidir . Hukuk kuralları sosyal hayatı düzenleyen kurallardan biridir . Hukuk kuralları olmasaydı  güçlü olanlar istediğini yapacak , zalim ve güçlü olan masum olanın hakkını çiğneyecekti . İşe almalarda rüşvet iltimas olacak , liyakata önem verilmeyecekti .   Hukuk kuralları ülkenin tümünde geçerli olan kurallardır , bireylerin huzur , barış ve güven içinde yaşaması için  hukuk kurallarına uymak önemlidir . Bundan dolayı kişiler her zaman hukuk kurallarına uymalı ve toplumsal düzen de sağlanmalıdır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.