Halk Kültürü Ürünlerinin Yok Olmasının Yaşamımıza Etkileri Nelerdir ?

Halk Kültürü Ürünlerinin Yok Olmasının  Yaşamımıza Etkileri Nelerdir ?

Halk kültürü ürünleri şunlardır : Yemeklerimiz ,  mimari yapılarımız , kıyafelerimiz , yöresel oyunlarımız , türkülerimiz , tarihi eserlerimiz , inançlarımız , müzik ve danslarımız (örnek : horon, halaylarımız gibi ) , el sanatlarımız  şarkılarımız , masallarımız , hikayelerimiz , sanat eserlerimiz , gelenek göreneklerimiz , örf ve adetlerimiz halk kültürü içinde yer alan ögelerimizdir . Bu ürünler aslında bizi en iyi temsil eden , bizi biz yapan ürünlerimizdir .

Halk ürünlerinin zamanla unutulmaya başlaması , bu ürünlere gereken değerlerin verilmemesi insanımızı özünden uzaklaştırmaya başlar ve zaman içinde toplumda bir kültür boşluğu oluşur ve bu da zamanla toplumsal çözülmelere neden olabilir .

Halk ürünleri bizim duygu ve düşüncelerimizi  ortaya koyan ürünlerdir. Örneğin türkülerimiz halkımızın ortak duygularından yola çıkılarak yazılmış ürünlerimizdir . Çünkü türkülerde her ne kadar bazen abartı da olsa , duygusallık fazla da olsa çoğu zaman gerçeklere değinilir ve gerçekler dile getirilir .  Geçmişimizi iyi bilmek , geçmişteki değerlerimize sahip çıkmak ve onları en iyi şekilde devam ettirmek de biz gençlerin görevi olmalıdır . Bir boşluğa düşmemek için , değerlerimizin kıymetini bilelim ve başka milletlerin kültüründe yok olup gitmeyelim .0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top