Halide Edip Adıvar'ın Kurtuluş Savaşı'na Katkıları Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Halide Edip Adıvar'ın Kurtuluş Savaşı'na Katkıları Nelerdir ?

    1

Halide Edip Adıvar'ın Kurtuluş Savaşı'na Katkıları Nelerdir ?

- Halide Edip Adıvar 1884 yılında İstanbul 'da doğmuştur .
- Halide Edip Adıvar başlarda Wilson İlkeleri Cemiyeti'nde  kurcularından olmuştur yani başlarda Amerikan mandasını savunmuştur  daha sonra ise  Sivas Kongresi'nde Milli mücadeleye destek olmuş ve Milli mücadelenin kazanılması için elinden gelen her türlü fedakarlığı gösteren nurlu ve örnek bir Türk kadını olarak tarihe geçmiştir .
- Halide Edip Adıvar'in eşi ise Adnan Adıvar'dır .
- Kurtuluş Savaşı esnasında üniforma giyen Halide Edip Adıvar Onbaşı olarak anılmıştır . Sivil olmasına rağmen önce Onbaşı rütbesi daha sonra ise  üstçavuş rütbesini alarak   Kurtuluş Savaşı mücadelesini devam ettirmiştir .

- Halide Edip Adıvar milli duyguları ön planda olan bir düşünür olduğu için halkı etkileme yönünden hitabet gücü yüksek olan bir insandı ve insanları milli mücadeleye katmak için yaptığı konuşmalar ile etkilemiştir .

- Kurtuluş Savaşı sırasında eğitim alanında ve sağlık alanında çalışmalarda bulunmuş ve milletine faydalı olmak için sürekli çalışmıştır .
- Halide Edip Adıvar 15 Mayıs 1919 yılında İzmir'in işgal edilmesi üzerine Sultanahmet Meydanında halka çok etkili bir konuşma yapmıştır . Şunları konuşmuştur :
*İstanbul'da 19 Mayıs günü düzenlenen mitingde bir konuşma yapan Halide Edip ve diğer kadın arkadaşları yani vatan sevdalıları şunları demiştir :"Hanımlar! Bugün elimizde top,  tüfek denilen alet yok; fakat ondan büyük, ondan kuvvetli bir silahımız var: Hak ve Allah. Tüfek ve top düşer, hak ve Allah bakidir. Topun yüzüne tükürecek kadar evlatlar, analar, kalbimizde aşk ve iman ,  milliyet duygusu var. Biz dünyada millet sınıfına lâyık bir millet olduğumuzu, erkek, kadın, halta çocuklarımıza kadar ispat etlik" sözleriyle; bu savaşın milletin her ferdinin savası olduğunu belirtmiştir.
- Milli mücadele yıllarında aktif rol almıştır .
- Cephede Mustafa Kemal'in yanında da görev almıştır. Erkeklerin yanında Türk kadının her zaman mücadeleye hazır olduğunu göstermiştir .
- Halide Edip Adıvar 6 Nisan 1920 yılında kurulan Anadolu Ajansı'nda  faaliyetlerini sürdürmüştür.
- Milli mücadeleye engel olmak isteyenlere karşı çıkmıştır.
 - Halide Edip Adıvar ayrıca kadın haklarının savunucusu olarak tanınır.
 - Kurtuluş Savaşı'nda yürüttüğü mücadelelerden dolayı İstiklal Madalyası almaya hak kazanmış değerli bir ustadır .
- Yazdığı eserlerinde kadına önem vermiş ve kadının toplumsal yaşamda aktif olmasını istemiştir.
- Ateşten Gömlek, Handan, Vurun Kahbeye, Sinekli Bakkal , Tatarcı vb. Gibi ardında  birçok eserler bırakmıştır.


1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.