Grup Çalışmalarında Herkesin Düşüncesini Söylemesi Neden Önemlidir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Grup Çalışmalarında Herkesin Düşüncesini Söylemesi Neden Önemlidir ?

    0

Grup Çalışmalarında Herkesin Düşüncesini Söylemesi Neden Önemlidir ?

Grup çalışmalarında yani  işbirliği ile çalışmada herkesin düşüncesine değer vermek , herkesin düşüncesini dinlemek ve buna göre  hedefimize ulaşmaya çalışmak o  grup için daha çok faydalı olur .  Kişiler birbirlerinin görüşlerine önem vermeli ve bu sayede bilinmeyen bilgiler ortaya çıkarılmalı ve birinin aklına gelmediği bir çözüm yolu başka bir grup arkadaşının aklına gelebilir . Bundan dolayı grup çalışmalarında herkesin düşüncesini söylemesi gruba daha çok katkı sağlayacak ve bu sayede de daha çok öğrenme yaşanacak ve merak duygusu giderilecektir . 

Böylece öğrenciler grup içinde kendilerini konuya daha fazla kaptırılar ve daha çok akıl yürütmeye başlarlar . 

Başka arkadaşların düşüncelerini öğrenerek dünyayı diğer arkadaşlarımızın gördüğü pencereden görmeye başlarız . Herkesin düşüncesine saygı duymak için grup içindeki herkes empati kurma becerisine sahip olmalı ve birbirlerine saygı duymayı bilmelidirler .
 Herkes birbirinin düşüncelerini öğrenerek birbirlerine saygı duymayı öğrenir , hoşgörü ortamı çoğalır , arkadaşlar aralarında nazik bir şekilde tartışmayı bir konu hakkında fikir yürütmeyi öğrenirler ve karşılıklı konuşmalardan üst düzey konuşmalar da ortaya çıkar ve grubun daha çok gelişmesini sağlar . Öğrenme ortamı daha eğlenceli bir hale gelir . Gruba bağlılık artar, ait olma duygusu artar,  güven artar, kişinin kendini değerli hissetmesi sağlanır . Kişide öz saygı ve öz yeterlilik duyguları gelişir .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.