Gazoz Kapağı Oyunun Kuralları - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Gazoz Kapağı Oyunun Kuralları

    2

Gazoz Kapağı Oyunun Kuralları

Çocukların gelişimi açısından çok faydalı bir oyun olan gazoz kapağı oyunun kuralları şunlardır :
- Gazoz kapağı en az iki kişi ile oynanan , eğleneceli bir oyundur .
- Gazoz kapağı oyununda en az iki kişinin olması yeterli olsa da ne kadar fazla kişi bu oyuna katılırsa oyun daha eğlenceli hale gelmektedir .
- Oyunun oynanacağı alanın  çok detaylara sahip olması gerekmez . Sadece çocuklar için gazoz kapaklarının dizileceği alanın düz bir alan olması yeterlidir . Bu oyunda düz alan gerektiği için bu oyunu oynayan çocuklar çoğunlukla yolları , sokakları , düzlük alanları tercih ederler .

- Düz alan alan bulduktan sonra oyuna katılan her oyuncunun da bir tane  mermer taşı olması gerekir . Bu mermer taşı eline alan oyuncu  oyunun oynanması için güzel bir şekilde dizilmiş olan gazoz kapaklarına atış yapar .

- Ne kadar fazla atış yapılırsa ve oynanan oyunda ne kadar güzel gazoz kapağı olursa oyun o kadar eğlenceli hale gelmektedir .
 Oyunun kaçlık olduğuna çocuklar karar verir . Oyun kaçlık oynanıyorsa ve oyuna katılan ne kadar oyuncu varsa o kadar  gazoz kapağı dizilir . Daha sonra oyunculardan biri eline mermer taşını alır ve bu taşı en uzağa atan oyuncu gazoz kapağı oyununa ilk katılma fırsatını elde der.
- İlk mermer taşını hedefine ulaştıramayan oyuncu yerini  diğer arkadaşına verir.
- Sırası gelmediği halde kurnazlık yapan hile yapan kişi oyundan atılır .
- Ne kadar fazla gazoz kapağı vurlursa oyuncu için o kadar fazla avantaj olur .
- Gazoz kapağı oyununda nadir bulunan gazoz kapakları oyunda daha değerlidir. Çünkü oyunun kuralı gereği az bulunan kapaklar daha da kıymetli olmaktadır .

-  Gazoz kapaklarının az, ya da çok bulunmasına göre bu kapaklara değer verilir. Kimi gazoz kapakları 5 puan değerinde , kimisi 15 puan değerindedir. Nadir olarak bulunan gazoz kapakları ise daha da fazla puan alır.

- Gazoz kapağı oyunumda verilecek ödül ise  grupların kararına bağlıdır .

2 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.