Eskiden Düğünler ve Bayramlar Nasıldı ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Eskiden Düğünler ve Bayramlar Nasıldı ?

    4

Eskiden Düğünler ve Bayramlar Nasıldı ?

Eskiden yapılan düğünler günümüzdeki gibi büyük düğün salonlarında yapılmıyordu , herkes evinin bahçesinde ya da kendine ait bir alan yoksa komşusunun bahçesinde düğünleri yapıyorlardı .  Damat at sırtında gelinin evinden almaya giderdi . Damat gelini aldıktan sonra gelin at sırtında köyde dolaştırılırdı . Damat  gelinin yakınlarına , akrabalarına birçok çeşit kumaşlar alırdı ve bunu gelinin evine götürerek onlara hediye ederdi . Gelin için koç kesilirdi ve kesilen koçun kanını damat gelinin alnına sürerdi , damat çeşitli kuruyemişlerden satın alır , gelinin evine götürürdü . Damat gelinin kardeşine hediyeler alırdı . Gelin kız düğün alışverişine çıkarıldığı zaman yanında gelen ablasına kıyafet alınırdı damat evi tarafından . Eskiden düğünlerde gelin eve girerken çeşitli yörelere göre farklı uygulamalar yapılırdı .

 Örneğin; gelin ayağı ile testiyi kırar , cam bardak kırar , damat gelinin üzerinden bozuk para , çerez döker ya da gelinin kayın validesi de bu para ve çerezleri gelinin üzerinden dökerdi .

Düğünler iki  üç gün sürerdi , düğünlerde gelen her konuğa etli yemeklerden ikram edilir , tatlı ikram edilirdi . Şimdi çok fazla yemek olmuyor , olsa da kimi yerlerde oluyor . Yemek yerine daha çok düğün salonlarında kuru pasta , yaş pasta ikram ediliyor gelen konuklara .


Eskiden bayramlarda  ilk önce büyükler ziyaret edilir hemen tatile çıkma gibi bir durum yaşanmazdı . Bayramda yeni ve tertemiz olan kıyafetler giyilirdi . Bayramda eve gelen kişiler en iyi kıyafet giyilerek karşılanırdı ve güzel kokular sürülürdü . Çocuklar bayram hediyelerini yanı başına koyarak uyur ve sabah kalkar kalkmaz kıyafetlerini , ayakkabısını giyer ve mutluluk içinde ana ve babasının ellerini öpmeye başlardı . Sabah erken kalkılırdı . Çocuklar aldıkları harçlıklar ile hemen mahalle bakkallarına koşar oradan kız kaçıran alır , çatapat alır ve bunları patlatıp eğlenirlerdi . Sokakların başında kağıt helvacı , pamuk helvacı , macuncu beklerdi  ve buralara çocuklar gelir ve bu şekerlemelerden alırlardı . Bayram yerlerinde seyyar fotoğrafçılar gezinir ve fotoğraf çektirmek isteyenin fotoğrafını hemen çekerdi . Bayram daha gelmeden postanelere bir çok tebrik kartları  gönderilirdi . Misafirlere Türk kahvesi ikram edilirdi .Toplu  bayramlaşma sırasında daha bir sıcak ve samimi ortam oluşurdu , resmiyet olmazdı .  Bakkaldan kolonyalar şişelere doldurtulurdu .

4 yorum:
Write yorum
  1. çok güzel bu siteyi bulmasaydım eğitim hayatım bitiyord

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.