Doğu Anadolu Bölgesi'nin İklim ve yeryüzü şekilleri ile Nüfus arasındaki ilişkiyi açıklayınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Doğu Anadolu Bölgesi'nin İklim ve yeryüzü şekilleri ile Nüfus arasındaki ilişkiyi açıklayınız .

    2

Doğu Anadolu Bölgesi'nin İklim ve yeryüzü şekilleri ile Nüfus arasındaki ilişkiyi açıklayınız .

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yüksetli fazladır . Doğu Anadolu Bölgesi dağlık bir yapıya sahip bölgemizdir . İklim olarak ise karasal iklim hakimdir . Doğu Anadolu Bölgesi'nde iklim koşullarının elverişsiz olması , dağlık ve engebeli olması , ulaşım koşullarının elverişsiz olması , gelişmeiş bir bölge olduğu için burada yaşayan insanların iş bulamaması ve başka gelişmiş illere göç etmesinden dolayı Doğu Anadolu Bölgesi'nde nüfus fazla değil , nüfus seyrektir .

Doğu Anadolu Bölgesi'nde deniz olmadığı için yani denize uzak olduğu için bu bölgede karasal iklim hakimdir ve kışlar çok sert ve uzun geçmektedir .


Bu da buralarda nüfusun az olmasına neden olmaktadır . Ülkemizin en seyrek bölgelerinden birisidir. Doğu Anadolu Bölgesi yüksek ve engebeli olduğu için tarım da gelişmemiştir . Sıcaklığın çok fazla olmaması sebebi ile tarım ürünü çeşidi de az olan bir bölgedir . Maden çıkarılan illerinde nüfus fazladır onun dışında fazla bir gelişmişliği olmayan bir bölgedir . İklim koşullarının olumsuz olmasından dolayı tarım alanları sınırlı olduğu için bunun yerini hayvancılık alır . Erzurum- Kars Bölümü'nde yaz yağışları fazla olduğu için buralarda gür otlaklar olur ve bu da hayvancılığın gelişmesine katkı sağlar . Her ne kadar büyükbaş hayvancılık olsa da hayvancılık mera hayvancılığı şeklinde yapıldığı için elde edilen verim de az olur . Küçükbaş hayvancılık ise diğer bölümlerde yapılır .  

2 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.