Dil , Tarih Coğrafya Fakültesinden Çıkan Bilim İnsanları Kimlerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Dil , Tarih Coğrafya Fakültesinden Çıkan Bilim İnsanları Kimlerdir ?

    1

Dil , Tarih Coğrafya Fakültesinden Çıkan Bilim İnsanları Kimlerdir ?

 Çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşmak için Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1935 yılında  hayata geçirilen Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi  Ankara Üniversitesinin fakülte olarak ilk birimidir .  Dil Tarih Coğrafya Fakültesine bağlı olarak Adnan Ötüken bu fakülteye bağlı Kütüphanecilik Enstitüsü'nün kuruluşunda yoğun çabaları olmuş  bir ilim insanıdır .

Adnan Ötüken 1947 yılında halkın kullandığı gaz yağı tenekelerinin  satılmasından elde edilen para ile Milli Kütüphane'ye kitap alınmasını sağlamıştır .


Bir başka bilim insanı ise Tarihçilerin Kutbu olarak bilinen ve 25 Temmuz 2016 yılında yaşamını yitiren önemli bilim insanı Halil İnalcık'tır . 1940 yılında Dil Tarih Coğrafya Fakültesini bitiren Halil İnalcık yine bu fakültede  Yakın Çağ Tarihi bölümünde asistanlık yapmıştır .  Halil İnalcık'ın Osmanlı İmparatorluğu'nun  Sosyal ve Ekonomik Tarihi  adlı eseri  dünya üniversitelerinde el kitabı olarak okutulmaktadır .Dil Tarih Coğrafya Fakültesinden mezun olan ve ilime büyük katkıları Diğer bilim insanları ise Adalet Ağaoğlu , Reşat İzbırak , İber Ortaylı gibi bilim insanlarıdır .  Bu bilim insanları da tarih, arkeoloji, dil, coğrafya gibi alanlarda araştırma yapmış ve eser yazmış olan bilim insanlarıdır .

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.