Cumhuriyet'e Kavuşmak İçin Neler Yapılmıştır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Cumhuriyet'e Kavuşmak İçin Neler Yapılmıştır ?

    0

Cumhuriyet'e Kavuşmak İçin Neler Yapılmıştır ?

 Milletimiz Cumhuriyet'e kavuşmak için çok zor mücadelelerden geçmiştir . Bu uğurda  çok emek harcanmış ve  milli birlik ve beraberlik içinde hareket edilmiştir . İlk olarak Milli Mücadele döneminde önce vatanımız yabancı devletlerin istilasından kurtulmuş bağımsızlık sağlanmış daha sonra ise Mustafa Kemal Atatürk yenilikler yapmaya başlamıştır . Yapılan kongreler  ( Amasya genelgesi, Erzurum Kongresi) , Mebusan Meclisi'nin açılması  ile gelecekte yeni bir devletin kurulacağının sinyalleri verilmiş ve halkın egemen olduğu bir yönetim biçimi kurulması gerektiği belirtilmiştir .

Cumhuriyet hemen ilan edilmemiş , zamana yayılmış ve sabredilmiştir . Çünkü millet henüz Cumhuriyet'e hazırlıklı olmadığı için zamana bırakılmıştır .


İstanbul işgal edilince Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış ve burada  TBMM'nin üzerinde bir güç olmadığı vurgulanmış , milletin iradesine önem verilmiş ama açıkça Cumhuiyet denilmemiştir . Daha sonra  Tbmm'ye karşı isyanlar çıkmış ve bu isyanlar  bastırılmıştır . Tbmm'nin açılması Saltanatın kaldırılmasını kolaylaştırmış , ulusal egemenlik anlayışını güçlendirmiş , Teşkilat- Esasiye Kanunu kabul edilmiştir . Saltanat Sistemi kaldırılmış , 2. TBMM açılmış , Ankara Başkent olmuş ve  29 Ekim 1923 yılında da bu zorlu süreçlerden sonra Cumhuriyet ilan edilmiş ve artık yönetime halk , halkın hür iradesi egemen olmuş , insan hakları ön plana çıkmış ve birçok özgürlükler de beraberinde gelmiştir . Türkiye Devleti'nin hükümet şekli Cumhuriyet olmuş , Kabine Sistemine geçilmiş , Hükümet üyerleri arasında eşgüdüm sağlanmış , Türkiye Devleti'nin adı Türkiye Cumhuriyeti şeklinde konulmuş , devlet başkanlığı sorunu çözülmüş , ulusal egemenlik anlayışı pekişmiştir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.