Birinci Dünya Savaşı Osmanlı toprak bütünlüğünü nasıl etkilemiştir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Birinci Dünya Savaşı Osmanlı toprak bütünlüğünü nasıl etkilemiştir ?

    0

Birinci Dünya Savaşı Osmanlı toprak bütünlüğünü nasıl etkilemiştir ?

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı içindeki uluslar milliyetçilik akımından etkilendikleri için ayaklanmışlar ve bu milletler bağımsızlıklarına kavuşmuşlar ve bu da Osmanlı toprak bütünlüğüne zarar vermiştir . Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı gibi içinde çok ulusu barındıran  Avusturya-Macaristan , Çarlık Rusya gibi devletler de yıkılmıştır . Yani imparatorluklar yıkılmış , yerine ulus devletler kurulmuştur . Birinici Dünya Savaşının sonucunda dünya haritası değişikliğe uğramıştır .  

Avrupalı Devletler  ekonomik açıdan güçlenmiş Osmnalı Devleti ise enflasyon yaşamıştır . Osmnalı'da ekonomik açıdan çökme başlamıştır . Birçok insan hayatını kaybetmiştir .Osmanlı Devleti  toprak  kaybı yaşamıştır .

Daha sonra İtilaf Devletleri Osmanlı ile Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır . Mondros'un imzalanmasına karşı halk  silahlı yerel direniş örgütleri oluşturmuştur . Sivil direniş örgütleri kuruldu , miting ve protesto gösterileri yapılmıştır . Mondros Ateşkes Antlaşmasına dayanan İtilaf Devletler bu antlaşmanın  7. Maddesini gerekçe göstererek Anadolu'yu işgal etmeye başlamışlardır .  İngiltere Çanakkale , Musul , Kars , Irak , Urfa , Antep , Batum , Maraş , Konya , Merzifon , Samsun , Bilecik'i işgal etmişlerdir .
Fransa Pozantı , Adana , Afyon , Dörtyol , Mersin , Lübnan , Suriye gibi yerleri şgal etmiştir .
- Yunanistan İzimir'i işgal etmiştir .
- İtalya  Kuşadası , Marmaris , Fethiye , Antalya , Konya , Akşehir gibi yerleri şgal etmiştir .

- Ermeniler ise Osmaniye , Mersin ,  Adana , Kozan'ı işgal etmişlerdir . Bu işgallere halk kayıtsız kalmamış ve gerekli çalışmalar yapılmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.