Bireyler arasındaki iletişimde hoşgörülü olmanın önemi nedir ? Bireysel farklılıklara saygı duyulmasının toplumsal yaşama katkıları nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Bireyler arasındaki iletişimde hoşgörülü olmanın önemi nedir ? Bireysel farklılıklara saygı duyulmasının toplumsal yaşama katkıları nedir ?

    0

Bireyler arasındaki  iletişimde hoşgörülü olmanın önemi nedir ? Bireysel farklılıklara saygı duyulmasının toplumsal yaşama katkıları nedir ?

Bireyler arası iletişimin etkili ve anlamlı olması için kişiler birbirine karşı hoşgörülü olmalı ve hoşgörü evrensel olmalıdır . Hoşgörülü olmak kişileri birbirine daha çok yakınlaştırır ve aralarındaki soğukluğu yok eder .  Hoşgörünün olduğu ortamda kişiler birbirinin kusurlarını aramaz tam aksine kim birinin kusurunu gördüyse onu kapatmaya çalışır ve erdemli bir şekilde davranmış olur .

Hoşgörünün olmadığı bir toplumda sevgi de olmaz , saygı da olmaz . İnsanlar birbirlerine güvenemezler , kişiler doğal halleri ile davranamazlar ve hep yapmacık davranışlar içinde bulunurlar .


Bunun için her zaman hoşgörülü olunmalıdır . Bireysel farklılıklara saygı duyulması ise hoşgörü ortamını daha da çoğaltır ve insanların iletişimini olumlu yönde daha da iyi yapar . Bireysel farklılıklara saygı olmazsa o ortamda yapılan işler başarılı sonuçlar almaz . İnsanların içinde hep sevgisizlik olur ve bu da artmaya devam eder . Kişiler birbirinin dini inançlarına ,  isteklerine , düşüncelerine , dillerine sayı duymalı ve birbirlerini olduğu gibi kabul etmeli ve bu şekilde sevmelidir . İnsanlar arasında mezhep ayrımı , millet ayrımı yapılmamalı kardeşlik duygusu hakim olmalıdır . İŞte hal böyle olunca  insanlık sevgisi ve hoşgörü daha yayılır ve dünya daha yaşanılır bir hal alır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.