Bir Sabah Kalktığnızda ülkenizdeki tüm basın yayın organlarının kapatıldığını öğrendiğinizde hangi duyguları yaşarsınız ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Bir Sabah Kalktığnızda ülkenizdeki tüm basın yayın organlarının kapatıldığını öğrendiğinizde hangi duyguları yaşarsınız ?

    0

Bir Sabah Kalktığınızda ülkenizdeki tüm basın yayın organlarının kapatıldığını  öğrendiğinizde hangi duyguları yaşarsınız ?  

Ülkemizde bize gündemde neler yaşandığı  , başka ülkelerde neler yaşandığı ile ilgili bilgi veren araçlar kitle iletişim araçları ve bunların yayılmasını sağlayan ise elbette ki basın yayın organlardır . Bizler basın yayın organları sayesinde birçok yeni bilgiler öğreniriz . Bir sabah basın yayın organlarının kapatıldığını öğrenmiş olsam bu duruma çok şaşırırırdım ve aynı zamanda da çok üzülürdüm .

Çünkü basın özgürlüğüne engel konulmuş olurdu ve düşünce özgürlüğüne de darbe vurulmuş olurdu .


Yaşanan olaylar hakkında bilgi sahibi olamazdık , dünyada yaşanan olaylara habersiz kalırdık ve böyle olunca da duyarsız insanlar haline gelirdik . Gerçek olan haberleri öğrenemezdik . Duyduğumzu bilgilerin de ne kadar doğru olup olmadığı hakkında ikileme düşerdik . Bundan dolayı basın yayının özgür olması , hür olması gerekir . Basın yayın organları kapatıldığı zaman aynı zamanda bu alanda görev alan kişiler de bu durumdan büyük zarar görür ve mesleklerini kendi ilkelerine  göre yapamaz hale gelir ve burada çalışan kişiler de bu durumdan olumsuz etkilenirdi . Basın yayın özgürlüğü kişilerin temel hak ve ödevlerinden birisidir .  Gündemden haberdar olmak için , eğitici ve öğretci haberleri izlemek için , olaylara tarafsız yaklaşmak için basın yayın organlarının kapatılmamasını isterdim ve bu durumdan elbette ben de diğer insanlar gibi olumsuz yönde etkilenir ve basın yayın özgürlüğü olması için elimden gelen her türlü çalışmayı yapardım . Bundan dolayı  basın hürdür asla sansür edilmemelidir . Basın yayın ancak belli durumlarda kısıtlanabilir ya da engellenebilir . Ülkenin bölünmez bütünlüğüne zarar verdiğinde , terör örgütlerine , bölücü örgütlere destek verildiğinde kimi basın yayın organları kapatılabilir ya da engellenebilir . Bunlar dışında basın özgür bırakılmalı ve asla kapatılmamalı , sansüre uğramamalıdır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.