Bilinçsiz Kentleşme Nelere Yol Açar ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Bilinçsiz Kentleşme Nelere Yol Açar ?

    0

Bilinçsiz Kentleşme Nelere Yol Açar ?

Bilinçsiz kentleşmenin doğurduğu sonuçlar şunlardır :
- Bilinçsiz kentleşme sonucunda kentlerde göç sonucu ortaya çıkan nüfus fazla olduğu için ve bunlar da iş bulmak zorunda olduğu için  kentlerde işsizlik sorunları ortaya çıkar .
- Bilinçisiz kentleşme sonucunda şehirlere göç fazla olunca nüfus fazla olur ve daha çok meskene , konuta ihtiyaç duyulur ve bu da gecekondulaşmaya yani kaçak konut yapılmasına  neden olur ve düzensiz bir kentleşme olur .  Gecekondular da kentin görünümünü çirkinleştirir .

- Bilinçsiz kentleşme sonucunda insanlar kültürel değlerlerini unutmaya ve yaşatmamaya başlayabilirler .
- Alt yapı yetersizlikleri ortaya çıkar .

- Çevre kirliliği artmaya başlar .
-  İnsanların sahip olduları gelenek ve görenekler kentleşmenin etkisi altına girebilir .
- Bilinçsiz kentleşme sonucunda insanlar birbirlerine fazla güvenmezler . Çünkü kentlerde birçok insan vardır bu insanlar her yerden gelmiş , huyunu suyunu bilmediğimiz insanlar olabilir ve bu da karşılıklı olarak insanlar arasında güvensizlik duygusu geliştirebilir .
- İnsanlar biz düşüncesi ile değil ben düşüncesi ile hareket edebilirler . Bu da insanlar arasında soğuk rüzgarların esmesine neden olur , hiç kimse kimseye yardım etme çabası içine girmez .
- Bilinçsiz kentleşme sonucu ülke ekonomisi de zarar görür .
- Ulaşımda sorunlar yaşanır .
- Toplumda mutsuzluk , umutsuzluk ortaya çıkabilir bu da insanların sağlıklı bir şekilde çalışıp ülkesini geliştimesine engel olur .
- Fiziksel çevre zarar görebilir .
- Yaşam koşullarında değişiklikler olabilir .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.