Beyin Göçünün Nedenleri Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Beyin Göçünün Nedenleri Nelerdir ?

    0

Beyin Göçünün Nedenleri Nelerdir ?

Beyin göçü  alanında kendini geliştirmiş  fakat ülkesinde kendine yeterli ilgi gösterilmemiş ve gereken imkanlar sağlanamadığı için doktor , hekim , mühendis vb. gibi bilim insanlarının daha gelişmiş ülkelere gitmesi ve orada sağlanan imkanlar ile alanında daha iyi uzmanlaşmasıdır .

Beyin Göçünün nedenleri şunlardır :
- Bilimsel ve Teknolojik sebepler : ( Bilim ve teknolojiye gerekli önemin verilmemesi, Ar-ge Çalışmalarına önem verilmemesi , ilim insanlarının düşüncelerine ve buluşlarına yeterli derece önem verilmemesi  gibi nedenler . )

- Ekonomik sebepler : ( İnsanların hak ettiği ücreti almaması yani düşük ücretle çalışması, ekonomide düzensizlik olması, vergilerin çok olması gibi nedenlerdir. )

- İşsizlik sebepleri : ( üniversite okumuş fakat iş bulamayan kişilerin geçim sıkıntısı çekmeye başlaması gibi nedenlerdir.)
- Politik sebepler: ( Siyasetin iş yaşamına girmesi, siyasi alanda istikrarsızlıkların yaşanması gibi ) nedenlerdir.

Beyin göçü veren ülkeler yeterince gelişmemiş ülkelerdir . Beyin göçü alan ülkeler gelişmiş ülkelerdir . Beyin göçü veren ülkeler ülkesindeki nitelikli insanları kaybeder ve bu da ülke için , ülkenin ilim ve bilim yolunda gelişmemesini sağlar ve ülke bundan olumsuz etkilenir . Ülkemizin de beyin göçü vermemesi için ilim insanlarına gerekli önem verilmeli , yeterli olanaklar sağlanmalı ve bu bilim insanlarının elimizden kayıp gitmesine izin verilmemelidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.