Başarılı Bir Ressamın Ve Bir Sporcunun Öyküleri Ve Benzer Ve Farklı Özelikleri - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Başarılı Bir Ressamın Ve Bir Sporcunun Öyküleri Ve Benzer Ve Farklı Özelikleri

    0

Başarılı Bir Ressamın Ve Bir Sporcunun Öyküleri Ve Benzer Ve Farklı Özelikleri

* Dünyaca ünlü olan, başarılı bir ressam olan Pablo Picasso'dan bahsetmek isterim. Pablo Picasso 25 Ekim 1881 yılında İspanya'da dünyaya gelmiştir. Picasso'nun babası da bir ressamdı ve aynı zamanda resim öğretmeniydi. Bundan dolayı babasından da  resim yönünden etkilenmiştir.  Resim yeteneği çok fazla bir ressamdı. 1895 yılında İspanya'nın Barcelona şehrinde güzel Sanatlar Okulu'nda okumaya başladı. Harika yaptığı desenleri  İspanya'da ünlü olan  bir dergide yayımlanmaya başlamıştır. Daha sonra ileriki yıllarda  daha iyi eğitim görmek için ve kendisini daha iyi geliştirmek için Paris'e gitmiştir. İlk yapıtlarında  sıradan insanların resimlerini, akrobatların resimlerini, palyaçoların resimlerini yapmıştır. Pablo Picasso çok çalışan ve çok üreten bir  bir sanatçı olarak hayatını devam ettirmiştir. Tablolarında genellikle  geometri ve geometrik şekiller kullanmıştır.

*Pablo Picasso farklı türden birçok eserler üretmiş fakat en bilinen eseri şudur:'' Guernica''. Bu eserin hikayesi  şöyledir: Alman askerlerinin Guernica kasabasını bombalamasını resim ile anlatmıştır . Bu resim ile ilgili  BİR Alman Genarali Pablo Picasso'ya şu soruyu sorar:

Bu resmi siz mi yaptınız der.  Pablo Picasso'da  General'e çok anlamlı bir cevap vermiştir. '' Hayır bu eseri siz yaptınız'', diyerek onların Guernica'ya attığı bombaların hesabını sormak ister ve Generali bu şekilde tersler. Çünkü şehrin bombalanmasına karşı duyduğu öfkeyi dile getirmiştir.. Bu resmi 1937 yılında yapmıştır.  Guernica adlı resim  şu anda  Madrid'de bulunan Reina Sofia Müzesi'nde yer almaktadır. Bu resimde hayvan figürleri, insan figürleri yer alır. Ayrıca savaşa duyulan öfke ve kin tablo ile ifade edilmeye çalışılmıştır. Acı ve hüzünlere de resimde yer verilerek anlamlı bir eser ortaya çıkarmıştır Pablo Picasso.
*

- Dünyaca ünlü bir sporcu olan Muhammed Ali hakkında bilgiler aktaralım. Muhammed Ali sadece sporu ile değil adam gibi adamlığı ile de dünyaya örnek olmuş olan, insancıl, evrensel duygulara sahip olan insanlardan biriydi.  3 Haziran 2016 yılında hayatını kaybeden bu muhteşem sporcunun hayat hikayesine bakalım .
Muhammed Ali 17 Ocak  1942 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyaya gelmiş, daha sonra müslüman olmuş efsane bir sporcudur. O bir ünlü boksördür. Boks tarihinin gelmiş geçmiş en önemli ve en başarılı, en güçlü sporcularından biridir. Annesi evlere temizliğe giden babası tabelacılık yapan yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Bisikleti çok sevdiği babası ona bisiklet almıştır. Bir gün bisikleti çalınmış ve doğruca karakola gitmiştir. Oradaki polis  memuru Muhammed  Ali'ye bisikletin gitmiştir artık geri gelemez, eğer boks bilseydin kimse bisikletini alamaz diyerek Muhammed Ali'yi  hırslandırmıştır. Polis memuru Muhammed Ali'nin güçlü vucudunu gördüğü için bunları ona söyelmiştir. Daha sonra  memur Muhammed Ali'yi boks çalıştığı mekana götürmüş ve orada Muhammed Ali için yeni bir dönem de başlamış oluyordu. Kendini boks alanında geliştirmeye başlayan Muhammed Ali daha 12 yaşındayken deneyimli rakiplerinden bile yumruk yemeye başlar ve sürekli daha iyisi olmak için çok çalışır ve çok güçlü olur. Kendine özgü boks stili geliştirmiş ve bu sayede kendini nasıl koruyacağını bilmiştir. Muhammed Ali kısa zamanda boks yarışlarına çıkmaya başlar. Katıldığı bir  amatör yarışmada 164 maçtan 161'ni kazarak insanları kendine hayran bırakır. Daha sonra amatörlükten çıkar ve bu işi profesyonelce yapmaya başlar ve birçok altın madalyalar kazanır. 22 yaşında iken Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu  Sonyy Liston2u yener ve adını dünyaya duyurur. Bu galibiyetten sonra dinini değiştirip Müslümanlığı kabul eder ve Müslüman olur. Müslüman olması bir takım  düşmanların gücüne gider ve onun sporcu kimliğine gölge düşürmeye çalışırlar ve onu daha düşük guruplara verirler.  Amerika ile Vietnamlılar savaşırken onu da Vietnam'a savaşa yollamak isterler ve o değerli sporcu şu cevabı verir: '' Vietnamlılar bana bir şey yapmadı , Vietnamlılar alıp veremediğim yok, hem onlar beni aşağılamadılar  diyerek savaşmaya hayır der. Tüm bunlar üzerine Muhammed Ali'yi karalama kampanyaları başlanır, onu liglerden kovarlar, hiç bir eyalette maça çıkamaz ve hiç bir suçu olmadığı halde Vatan haini damgasını yapıştırırlar ona. Muhammed Ali bokstan ayrıldıktan sonra üniversitelerde konferans vermeye başlar. Gittiği yerlerde Müslümanlıkla ilgili de bilgiler verirler.
1967 yılında ise bir kaç maç sonrası yok olu gider lisansını geri verirler. Muhammed Ali  1970 yılında da çok ünlü bir boksörü yener ve zaferine devam eder. O Profesyonel döneminde sadece 5 kere yenilmiştir.   61 maçın 37'sini kazanmıştır. 1981 yılında emekli olmuştur. Daha sonra Parkinson hastalığına yakalanmıştır. 3 Haziran 2016 yılında solunum rahatsızlığı nedeni ile hayata gözlerini yummuştur efsane boksör. 74 yaşında vefat etmiştir.
'' KELEBEK GİBİ UÇAR, ARI GİBİ SOKARIM'' sözü en bilindik sözüdür. ( Muhammed Ali)
Not: İki başarılı insanın ortak özellikleri şunlardır:
 Çalışmaya, başarmaya odaklanmışlardır. Kendilerine gvenmişlerdir ve dünyaca ünlü olmuşlar ve iyi işler yapmışlardır.
Not: Farklı yönleri:  Ressamın ve sporcunun ilgi alanları farklıdır ve yetenekleri farklıdır. Aile yaşamları farklıdır, yaşam koşulları farklıdır  ve daha farklı şeyler de ortaya koyabiliriz.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.