Atık Pillerin Ekonomiye Katkıları Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atık Pillerin Ekonomiye Katkıları Nelerdir ?

    0

Atık Pillerin Ekonomiye Katkıları Nelerdir ?

Yakın zamanda yapılacak çalışmalar ile piller ekonomiye katkı sağalayacak ve böylece hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak hem de çevre kirliliği daha az olacaktır .   Atık pillerin ülke ekonomisine katkı sağlanması için ve dış ülkelere bu yönden bağımlılığın azalması için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır . Yani pil konusunda daha az dış ülkeye muhtaç olursak bu da milli ekonomiye katkı sağlar .  Kocaeli'de kurulan Türkiye'nin İlk Atık Pil Geri Kazanım Tesisi'nde atık piller çeşitli aşamalardan geçirilip ekonomiye katkı sağalamaya başlamıştır .

Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nde  TÜBİTAK'ın ve Marmara  Araştırma Merkezi'nin ( MAM) 'ın katkıları ile  atık piller  çevre kirlliğine neden olmayacak şekilde faydalı bir hale getirilmeye çalışılmaktadır .

Bu atık piller , ayrıştırma , kırma ve geri kazanım işlerinin birlikte yapıldığı entegre tesis sayesinde  atık pillerin içinde bulunan değerli  metaller tekrar ekonomiye katkı sağlamaya başlayacaktır .

Atık pillerin ekonomiye bir diğer katkısı ise çevreye daha az zarar vermesi olacaktır. Çevreye her hangi bir yere atılan atık bir pil orada bulunan toprağa çok büyük zararlar vermektedir . Bu toprakta  herhangi bir  bitki yetişemez ve ayrıca 1 milyon metre küp suyun da kirleneceğini söylemiştir uzmanlar . İşte atık pillerin çevreye bu şekilde ciddi zararları olmakta ve bundan tüm canlılar da olumsuz yönde etkilenmektedir . Bunun için atık pilleri çevreye atmak yerine geri dönüşüme gönderip ülke ekonomisine katkı sağlamalı ve daha temiz, daha güzel bir dünyada yaşamasını bilmeliyiz. Atık pillerin ülke ekonomisine daha çok katkı sağlaması için bu pillerin daha çok geri dönüşüme gitmesi gerekir. Bunun için de belediyelere bu konuda büyük sorumluluklar düşmektedir.

 Belediyeler  bu konuda daha çok bilinçlenmeli halkı bilgilendirmeli ve atık pil toplayanlara ülke ekonomisine lkatkı sağalayan insanlara küçük küçük hediyeler vererek bu işi teşvik etmelidir. Belediyeler alt yapılarını da buna göre daha çok geliştirmeli ve daha çok çalışmalıdır. 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.