Atatürk'ün İleri Görüşlülüğünü Vurgulayan Bir Olay - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk'ün İleri Görüşlülüğünü Vurgulayan Bir Olay

    0

Atatürk'ün  İleri Görüşlülüğünü Vurgulayan Bir Olay

Mustafa Kemal Atatürk ileri görüşlü biriydi . Ülke gündemini takip eder ve kendi ülkesinde ve dünyada olan biten gelişmelerden haberdar olurdu . İleri görüşlü olduğu için de 2. Dünya Savaşı'nın olacağını tahmin etmiştir ve şu sözleri söylemiştir : ''Çok geçmeden Avrupa’da bir fırtına kopacak , bu müthiş fırtına dünyanın her tarafına yayılacak ve insanlık bir savaş felaketinin bütün kötülükleriyle bir daha karşılaşacaktır .diyordu.’’Bu tehlikeli durumda tarafsız kalmak ,savaşa katılmamak , barış içinde yaşamaya çabalamak bizim için hayati önem taşımaktadır .'' sözü ile  gerekli nasihatleri vermiş ve ülkemizin bu savaşta tarafsız kalması gerektiğini söylemiştir .

O bir deha olduğu için, efsanae bir lider olduğu için hem ileri görüşlü , hem kararlı , hem idaealist , hem çok yönlü ve sabırlı bir insan olarak ülkesine büyük hizmetler etmiştir .


Atatürk ,1938 yılında hasta yatağında Afet İnan’a şu sözleri not ettirmiştir : ''Devletler, ikinci Dünya Savaşın’a hazırlanıyor . Biz bu durumda iki konuya önem vermeliyiz : birincisi, doğu ve batı komşularımız olduğu gibi öteki devletlerle kurduğumuz anlaşmaları güçlendirmek,ikincisi ise yurdumuzun ekonomik durumunu geliştirmek ve bu bakımdan ekonomik planlarımızı uygulamaktır.'' Ayrıca ;'' Bir dünya savaşı olacaktır. Bu savaş sonucunda dünyanın durumu ve dengesi baştan başa değişecektir . İşte bu devre halinde başımıza büyük felaketlerin gelmesi mümkündür .'' demiştir. Ülkemizin o zamanki liderleri de Atatürk'ün bu sözlerini unutmamış ve 2. Dünya Savaşı'nda gerekli önlemleri almış fakat savaşa katılmamıştır . Bu da Ulu Önder Mustafa Kemal'in ileri görüşlülüğü sayesindedir .

Ayrıca şu anda Kuzey Irak ile ilgili gelişmeler( Barzani'nin Kuzey Irak'ta bağımsız kürt devleti kurulması için yapılan refarandum ) ile ilgili de Türkiye'nin hakları Lozan Antlaşması'nda koruma altına alınmıştır yani Ulu Önder Mustafa Kemal böyle bir olay yaşanabileceği tehlikesini 94 yıl önce görmüştür . Milli güvenliğimizi tehdit eden bu olay üzerine  Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar” ifadeleri kullanılmıştır.  

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.