ABD'nin Birinci Dünya Savaşı'na girerken yayımlamış olduğu Wilson İlkeleri İle Hedeflediklerinin Neler Olduğu Söylenebilir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

ABD'nin Birinci Dünya Savaşı'na girerken yayımlamış olduğu Wilson İlkeleri İle Hedeflediklerinin Neler Olduğu Söylenebilir ?

    0

ABD'nin  Birinci Dünya  Savaşı'na  girerken yayımlamış olduğu Wilson İlkeleri  İle  Hedeflediklerinin Neler Olduğu Söylenebilir ?

Wilson İlkeleri   Amerika Birleşik Devletleri Başkanı  Woodrow Wilson tarafından  yayımlanmış olan 14 bildirgelik maddeden oluşur . Amerika Birleşik Devletleri dünyada kalıcı barışın sağlanması için , müttefiklerin de desteğini alarak Wilson İlkeleri'ni yayımlamıştır . Wilson ilkeleri yenilen devletlerin çıkarlarını gözetmektedir .

Amerika Birleşik Devletleri'nin   yenilen devletlerin menfaatlerini gözetmesinin nedeni ise Avrupa'nın daha fazla güçlenmesini istememek ve  dünyada dengeli bir barış ortamı sağlamaktır .  Wilson İlkeleri , Kurtuluş Savaşı'nın dayanağı olarak görülmüştür .


Wilson İlkeleri'nde Türklerin çoğunlukta olduğu  yerlerde kendini  idare etme hakkı verilmiştir . Bundan dolayı milli varlığa yararlı , dost olan cemiyetler hemen Anadolu'da  Türk nüfusunun çoğunlukta olduğunu  kanıtlamaya çalışmışlardır . Misaki Milli'de referandum  yapılması benimsenmiştir . Wilson İlkelerinin insancıl söylem içermesi , dünyada kalıcı barışı sağlamaya çalışması çabaları  Anadolu'da  Amerika Birleşik Devletleri'ne  ve Wilson İlkelerine  bir sempati oluşmasını sağlamıştır .  Bundan dolayı başlarda Wilson İlkeleri cemiyetinde olan daha sonra Milli Mücadeleye destek olan Halide Edip Adıvar , Refet Bele gibi vatansever insanlar  bu ilkelere olumlu yaklaşmıştır . Daha sonra ise Milli Mücadele ruhu içinde hareket ederek Mustafa Kemal ve askerler ile birlik içinde olmuşlardır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.